Kaštieľ ukrýva doposiaľ nevystavované exponáty

n 23.12.2015 8:55 - Rožňava

Výstavu Čo ukrýva kaštieľ, ktorá prezentuje približne dvesto unikátnych a z väčšej časti doteraz nevystavovaných exponátov, otvorili 5. decembra v priestoroch kaštieľa v Betliari (okres Rožňava).

Podľa slov riaditeľa Múzea Betliar Júliusa Barcziho ide o vôbec prvú výstavu, ktorá sa v tejto inštitúcii koná mimo hlavnej sezóny a návštevníkom poskytuje príležitosť vidieť aj to, na čo počas klasických prehliadok nie je priestor.
 

NEPREHLIADNITE: Rybia kosť v krku: Ako sa tomu vyhnúť a čo vám radí odborník?

Netradičná prezentácia

Aktuálna výstava je zameraná na viaceré témy týkajúce sa Betliara a jeho niekdajších šľachtických obyvateľov. „Sú to napríklad zimné športy, talianska vetva Andrássyovcov, ich poľovnícke aktivity a cesty na Ďaleký východ,“ vymenoval Barczi a dodal, že 90 percent vystavených exponátov verejnosť doteraz ešte nikdy nevidela. Pri ich prezentácii sa navyše rozhodli pre opačný postup, aký je obvyklý pri múzejnej práci.

„Najprv sa má bádať, zapisovať, spracovávať, a potom prezentovať. My sme to zobrali z opačného konca. Najprv budeme tieto predmety vystavovať a neskôr sa im budeme venovať,“ uviedol riaditeľ s tým, že poznajú históriu, ktorú spomínané predmety reprezentujú, a preto si dovolili obrátiť zaužívaný postup.

Text a foto: TASR