Advent slávia aj v Margecanoch

n 21.12.2015 10:15 - Gelnica

V Margecanoch sa v sobotu, 5. decembra, konal desiaty ročník podujatia s názvom Adventné Božie slovo a spev. Uskutočnil sa za účasti celebrantov z niekoľkých cirkví a veľkého množstva obyvateľov.

Podujatie sa konalo v margecianskom Chráme Svätej Margity. Zúčastnili sa ho celebranti rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej cirkvi a cirkvi československej husitskej. Táto tradícia je spojená s vystúpením speváckych zborov a sólistov. Tí do Margecian prišli z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia.

Obrovský veniec na námestí

V programe, dnes už tradičného podujatia, vystúpili Ženský zbor Českého spolku z Košíc, sólisti Barbora Sopková a Miroslav Keruľ, FSK Jadlovec, Ľudová hudba Gajdošovci a Cirkevný spevácky zbor Kwapka z Margecian.

Chrámom zazneli emotívne vianočné piesne a duchovné slovo. Nabádali, aby si boli ľudia nielen v období Vianoc bližší a aby stáli pri svojej rodine. V závere zaznelo spoločné požehnanie všetkých celebrantov. Ďalšou adventnou tradíciou v Margecanoch je zapaľovanie adventnej sviece na námestí pred kinom Družba.

Veľké adventné vence sú tradíciou v mnohých mestách a Margecany nie sú výnimkou. „Adventné obdobie sme v našej obci začali výzdobou gigantického adventného venca na námestí, kde ho v prvú adventnú nedeľu požehnal náš farár. Zaželal všetkým láskyplné predvianočné obdobie,“ povedala Iveta Žoldáková zo sekretariátu obce.

Príchod Mikuláša

Začiatok decembra patrí už tradične Mikulášovi, ktorý na svojej púti neobišiel ani Margecany a potešil najmenších obyvateľov obce. Na jeho príchod sa všetci poctivo pripravili. Mikuláša v obci privítali v piatok, 4. decembra, nielen veršovaním, ale aj kultúrnym programom.

Predstavili sa v ňom dievčatá a chlapci zo Základnej umeleckej školy Margecany. Následne sa všetci zúčastnení presunuli do kinosály, kde si Mikuláš každé dieťa vypočul a obdaroval ho sladkosťou. Po jeho odchode si deti spolu s rodičmi pozreli animovanú rozprávka na premietacom plátne. Aj vďaka týmto podujatiam už vládne v obci vianočná atmosféra.

Patrícia Papcunová, foto: obec Margecany