Filmové novinky lákajú do kina

n 16.12.2015 9:41 - Brezno

Ešte tak dva mesiace dozadu pritom kinosála zívala prázdnotou. Po zdigitalizovaní sa Brezňania opäť chodia kultúrne vyžiť do miestneho kina.

Bezmála päťdesiatročné kino Mostár sa tento rok dočkalo vynovenia premietacej techniky. Moderný obraz a zvuk si diváci môžu vychutnávať už zhruba dva mesiace. Na program zdigitalizovaného kina či počet divákov boli zvedaví aj členovia komisie pre kultúru pri mestskom zastupiteľstve.

Komponenty z Belgicka

Preto zaradili tento bod na svoje zasadnutie koncom novembra. Úvodné premietania zdigitalizovaného kina začiatkom októbra boli poznačené poruchou. „Závada bola na projektore, zlyhal server zabezpečujúci dekódovanie kryptovacích kľúčov.

Toto zariadenie zabezpečuje, aby sa film mohol prehrať len na konkrétnom (našom) projektore a slúži teda na ochranu proti kopírovaniu a pirátskym programom,“ vysvetlil Peter Katreniak, ktorý bude od januára zamestnancom technických služieb a má na starosti programovú štruktúru premietania filmov a realizáciu premietania v zdigitalizovanom kine.

Chybné komponenty boli vymenené v rámci reklamácie, v súčasnosti sú už funkčné. Reklamačné konanie trvalo trochu dlhšie, lebo chybné komponenty bolo potrebné doviezť až z Belgicka.

Bohatá účasť návštevníkov

Ako uviedol Katreniak k programovej skladbe, snaží sa vytvoriť žánrový mix, aby si to svoje v kine našiel každý. Filmy vyberá na základe najnovších trendov v kinematografii, svetových premiér a prihliada aj na návštevnosť jednotlivých premietaní, kritiky na odborných stránkach či ohlasy a recenzie ľudí na sociálnych sieťach.

„Brezňania si odvykli chodiť do kina a potrvá istý čas, kým sa tam zase naučia chodiť. V uplynulých týždňoch mali premiéru filmy James Bond a Drozdajka s celkom slušnou účasťou
 – 190 a 235 divákov, čo je na Brezno veľa,“ povedal Katreniak.

Aby sa mohlo premietať a film sa nedostal do straty, je potrebná minimálna obsadenosť kina 5 divákov (aby boli pokryté aspoň poštovné náklady za zasielanie filmov).

Nočné či 3D premietanie

Uvažuje sa o nočnom vysielaní pre mládež – novinka v kine sa vždy musí odvysielať dvakrát, raz by sa premietalo v normálnom hracom čase a raz o 22.00 hod., čo by mohlo byť atraktívne pre mladých.

Od budúceho roka sa počíta so zavedením online predaja vstupeniek. Kino premieta tiež v 3D, na čo boli zakúpené okuliare. Uvažuje sa aj o možnosti prenájmu priestoru na občerstvenie.

Text a foto: Katarína Oravská