V Banskej Štiavnici vládne predvianočná atmosféra

n 16.12.2015 9:26 - Banská Štiavnica

Banskoštiavničania si určite všimli, že na najkrajšie sviatky v roku sa pripravuje aj naše mesto. V predvianočnom období pripravilo pre svojich obyvateľov mnohé zaujímavé podujatia. Na svoje si prídu všetci.

Predvianočná atmosféra zavládla aj v Banskej Štiavnici. Nielen domáci obyvatelia, ale i návštevníci mesta ju mohli vnímať cez mnohé vianočné podujatia.

Štjavnycký jarmok

V piatok 11. a v sobotu 12. decembra sa v nádvorí Kammerhofu konal Štjavnycký vjanočný jarmok. Na návštevníkov čakala nezabudnuteľná vianočná atmosféra, ktorú umocňovala vôňa rôznych vianočných špecialít z prostredia Banskej Štiavnice.

Podujatie spestrovali aj remeselníci so svojimi krásnymi výrobkami, či bohatý vianočný program. Venovaný bol pečeniu vianočných oblátok, liatiu olova, ale organizátori nevynechali ani ukážky zvykov na Luciu.

V pútavom programe sa predviedli aj deti z materských a základných škôl, ale nechýbali ani žiaci zo základnej umeleckej školy, či živý Betlehem. V expozícii Baníctva na Slovensku v Kammerhofe bola predovšetkým pre deti pripravená hra Putovanie za hviezdou, či predstavenie bábkového divadla.

Mesto plné hudby

Adventný čas bude venovaný aj koncertom. Vo štvrtok, 17. decembra, sa uskutoční adventný koncert základnej umeleckej školy vo Farskom kostole v Banskej Štiavnici. Hudba sa bude ozývať aj Botanickou záhradou v sobotu, 19. decembra, na adventom koncerte v Hudobnej a umeleckej škole Jána Albrechta a pripomenie nám, aby sme nezabudli hľadať krásu a úprimnosť vianočných sviatkov v kruhu svojej rodiny a blízkych, alebo len v malých, vetrom tancujúcich snehových vločkách.

Sviatky pokoja

Každý región, mestečko, obec, ale i každá rodina prežíva najkrajšie sviatky roka. Majú svoje zvyky a tradície, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Sú vzácnym pokladom ukrytým hlboko v našich srdciach.

Veď v každom jednom z nich sa ukrýva nádherný odkaz tých, ktorí tu už nie sú a veľmi nám chýbajú. Najkrajšie sviatky roka nie sú len o materiálnych, ale predovšetkým o duchovných hodnotách. Veď krása dýchajúca z malej snehovej vločky, farbami hrajúce ulice vianočnej výzdoby, či mnohé kultúrne programy s tematikou najkrajších sviatkov roka vnikajú hlboko do našich sŕdc.

Text a foto: (vk)