Zóna bez peňazí aj v Kysuckom Novom Meste

n 14.12.2015 8:00 - Kysucké Nové Mesto

Je vám ľúto zbaviť sa vecí, ktoré sú stále v dobrom stave, no už ich nepotrebujete? Je škoda ich vyhadzovať, keď nimi môžete potešiť niekoho iného a zároveň ešte aj seba potešiť zasa inými vecami. A to všetko bez peňazí. 

Zóna bez peňazí je podujatie, ktoré je na tento účel ako stvorené. Uskutočňuje sa v rámci Projektu Život už v 60 mestách na Slovensku. Jedným z nich je aj Kysucké Nové Mesto, v ktorom akciu koncom tohto roka organizačne zastrešilo miestne centrum voľného času v spolupráci s ďalšími mestskými organizáciami.

Počas dvoch dní prebiehala v priestoroch Domu kultúry v Kysuckom Novom Meste recyklácia a výmena vecí, ktoré už jednému neslúžia, ale druhému môžu byť stále na úžitok. Napĺňala sa tak hlavná myšlienka celej akcie - urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si to nemôžu, zvyčajne pre nedostatok finančných prostriedkov, dovoliť.

Skutočná hodnota vecí

Mnohí z nás si nevedia predstaviť, že by sa ocitli vo finančnej núdzi, iní však tento problém riešia denne. Ak ľudia prestanú riešiť peňažnú hodnotu vecí a začnú si navzájom viac pomáhať a robiť jeden druhému láskavosť, časom môžu uspokojiť väčšinu svojich potrieb prostredníctvom vzájomnej pomoci a zároveň podporiť recyklovanie vecí, ktoré môžu ešte niekoľko rokov pokojne slúžiť.

Kto chcel, ten v Zóne bez peňazí dobre pochodil aj tento rok. Spokojní návštevníci si domov odnášali rôzne hračky, knihy, oblečenie, obuv, dokonca aj dva televízory a kožené kreslá. Darované veci, ktoré si svojho nového majiteľa nenašli, prevzali po ukončení akcie pracovníci Červeného kríža, ktorí sa už postarajú, aby sa aj tie dostali do správnych rúk.

Darcovia môžu byť spokojní

Oblečenie pre dospelých poputuje do organizácií, ktoré sa venujú ľuďom bez domova, detské oblečenie bude odovzdané materským centrám, knihy školám, knižniciam a antikvariátom. Hračky budú rozdané deťom v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou a rodinám v hmotnej núdzi.

Takže darcovia sa nemusia obávať, že ich snaha o pomoc bola márna a nepotrebné veci môžu odkladať do Zóny bez peňazí aj na budúci rok.

Text a foto: Mária Ďuranová