Vitaj medzi nami, čas vianočný

n 17.12.2015 8:00 - Senica

Adventný čas je vždy sprevádzaný rôznymi tradíciami, zvykmi a programom, ktoré nám spríjemňujú a spestrujú obdobie do príchodu vianočných sviatkov. Hoci je to čas intenzívnych príprav, pečenia cukroviniek, upratovania, prípravy darčekov, každý si rád urobí chvíľu, aby sa zastavil, potešil sa pohľadom na niečo pekné a milé, stretol sa s priateľmi a podebatoval v príjemnej atmosfére.

Množstvo ľudí, ktorí prišli v sobotu 12. decembra na Námestie oslobodenia len potvrdilo túto myšlienku, a to napriek tomu, že počasie bolo nevľúdne. Ani dážď neodradil ľudí od návštevy vianočnej dediny, ktorou mesto Senica a Mestské kultúrne stredisko prispievajú k vytvoreniu slávnostnej atmosféry v meste pre všetky vekové kategórie.

Vianočná dedina – to sú nielen stánky s najrôznejším vianočným tovarom a občerstvením, ale je to aj miesto, kde sa prezentujú tradície našich predkov, ľudovoumelecké výrobky a k celkovej dobrej atmosfére prispieva aj kultúrny program.

V sobotu úvod otvorenia vianočnej dediny na pravé poludnie patril tradičnej zabíjačke, ktorú pripravil organizátor v Senici obľúbených farmárskych trhov. Jednotlivé činnosti spracovania bravčového mäsa boli komentované, každý sa mohol pozerať akým spôsobom pripravujú klobásy, tlačenku, jaternice a ďalšie zabíjačkové špeciality.

Všetko takpovediac v priamom prenose aj s vôňou, ktorá sa šírila do okolia. Časť pripravených špecialít rozdali na ochutnanie, iné sa dali kúpiť.

Rozdával sa aj punč

Vôňa špecialít sa miešala s cigánskou pečienkou, vareným vínom, a tiež primátorským punčom. Bol oň veľký záujem a primátor Senice Branislav Grimm pripravených 20 litrov punču rozdal vo veľmi krátkom čase. To už na vyzdobenom pódiu dávne zvyklosti predvádzali Karpatskí valaškári z Dolnej Krupej.

Nielen oni zavinšovali Seničanom krásne a veselé sviatky vianočné, ale aj primátor Branislav Grimm predtým než symbolicky zasvietil vianočný stromček, zaželal všetkým Vianoce plné lásky, pokoja a potešenia z najbližších ľudí.

Vianočná dedina bude trvať do 22. decembra, každý deň popoludní budú vystupovať deti z materských škôl a žiaci základných škôl s koledami, piesňami, zvykmi. Tvorivé dielničky iste zabavia a potešia deti, ktoré si budú môcť samy niečo vyrobiť.

V posledný deň si nenechajte ujsť o 16.00 hod. živý betlehem a koncert dychovej hudby Rubín.

(rsk), foto: R. Samek