Súťaž s výstižným názvom – Pomoc druhým

n 16.12.2015 8:00 - Senica

Taký názov dostala fotografická súťaž, ktorú pri príležitosti Európskeho roka rozvoja, zorganizovalo informačné centrum Europe Direct Senica po 7. raz. Vyhodnotená bola 3. decembra na mestskom úrade, kde sú aj najlepšie práce vystavené do 30. januára 2016. Prihlásilo sa 16 autorov so 60 fotografiami.

Ako sa dá pomáhať druhým? Práve fotosúťaž ukázala, aké rôzne formy pomoci môžu byť, prípadne, kto všetko potrebuje pomoc druhých. „Chceli sme, aby autori fotoaparátom zachytili nezištnú a dobrovoľnú pomoc vo svojom okolí, ale aj kdekoľvek vo svete,“ povedala na vernisáži manažérka Europe Direct Ivona Škvorcová.

Jedna z členiek poroty Blanka Mináriková potvrdila, že vyberať najlepšie fotografie bolo veľmi ťažké, pretože všetky vystihovali danú tému, boli plné emócií a ukazovali, kde všade je pomoc vítaná a potrebná či  ako je prijímaná.

Fotky plné emócií

„Najlepšie sa téma podarila zachytiť mladému nádejnému fotografovi Jakubovi Gabčovi, ktorého fotky sú plné emócií a vyjadrujú pocity starého človeka, obklopeného  dobrovoľníkmi,“ vyjadrila sa Blanka Mináriková na margo víťazných fotografií, ktoré podľa nej jednoznačne najlepšie stvárnili tému.

„Starí ľudia našu pomoc potrebujú najviac,“ dodala. Študent Jakub Gabčo s fotoaparátom chodí neustále, nesmierne ho tento koníček baví a napĺňa.

Prečo fotil starých ľudí? „Keď som pred niekoľkými rokmi v rámci Senického týždňa dobrovoľníctva spolu s ostatnými navštívil Zariadenie sociálnych služieb uvedomil som si, že starkým by dobre padlo, keby sa im mohol niekto venovať, lebo sestričky na všetko nestačia,“ povedal Jakub. 

Návštevy starých ľudí v sociálnom zariadení patria k jeho aktivitám a tak sa zrodili aj fotografie. Na jeho úspech, ktorý nie je vo fotografovaní ojedilený, i prístup k starým ľuďom a dobrovoľníctvo je hrdá aj mama Júlia Gabčová. 

A nový digitálny zrkadlový fotoaparát urobil Jakubovi veľkú radosť. Porotkyne Blanka Mináriková a Alex Kiňová po prvom mieste Jakuba Gabča ocenili 2. miestom fotografie Lucie Kuklišovej, 3. miestom Ľubice Krištofovej.

Okrem toho udelili aj čestné uznania Pavlovi Čepčekovi z Topoľčianok, Vladimírovi  Zichovi a  Ľubomírovi Jarábkovi zo Senice, Kristíne Krištofíkovej z Kátova a Martinovi Babárikovi z Hrnčiarskych Zálužian.

(rsk), foto: R. Samek