Spišiaci presne nevedeli, do čoho idú

n 11.12.2015 8:00 - Spišská Nová Ves

Aj keď v druhej futbalovej lige práve trvá zimná prestávka, voľno neplatí pre vedenie mužstiev. Výnimkou nie sú ani funkcionári FK Spišská Nová Ves, ktorí majú roboty vyše hlavy. No nebojácne si vyhrnuli rukávy a makajú. O jesennej časti ročníka 2015/16 sme sa porozprávali s manažérom a členom správnej rady klubu Patrikom Brezovajom.

Aké ste mali očakávania pred začiatkom druholigovej sezóny?

Poviem pravdu. Pred štartom ročníka sme nevedeli posúdiť kvalitu súťaže a nevedeli sme, kam sa presne môžeme zaradiť. Sme však milo prekvapení, že sme dokázali obstojne konkurovať skúsenejším mužstvám s našimi odchovancami. Len možno v dvoch prípadoch sme boli kvalitatívne horší. Niekdy sme boli v dueloch lepší, ale nedokázali sme v nich získať body.

Ako by ste zhodnotili 18 odohraných stretnutí?

Hráčom, trénerom, funkcionárom dali množstvo skúseností. Je to kvalitatívne iná súťaž. Mohli sme hrať domáce zápasy pred množstvom ľudí, čo bolo naozaj príjemné. Jeseň bola kolektívna práca.

Čím to bolo, že na domáce zápasy chodilo množstvo ľudí?

Druhá najvyššia súťaž sa v Spišskej Novej Vsi nehrala dlhšiu dobu. Ľudia boli hladní po kvalitnejších súperoch – Prešove či Košiciach. Fanúšikovia boli zvedaví aj na odchovancov, ktorí hrávali.

Cieľ je záchrana, ako sa na ňu pozeráte teraz?

Myslím si, že ak súčasné mužstvo zostane pokope a aj naďalej zostaneme pokorní, tak je v našich silách zotrvať v druhej lige. Záchrana zostáva prvotným cieľom.

Ktorý zápas vás počas jesene zahrial pri srdiečku?

Mňa osobne najviac potešilo prvé víťazstvo v ročníku – proti Dolnému Kubínu 3:1. V súboji sme ukázali, že vieme bojovať, a že dokážeme bodovať. Bol to moment, ktorý nám pridal na sebavedomí. Pochopili sme, že v druhej lige môžeme účinkovať na úrovni.

A opýtame sa aj naopak. Na ktoré stretnutie by ste najradšej zabudli?

Najradšej by som zabudol na nešťastný domáci duel s Haniskou, ktorý sme prehrali 0:4. Neboli sme horší, ale hostia nás vytrestali za chyby. Mrzia nás aj jednogólové prehry, v ktorých sme boli minimálne vyrovnaným súperom.

Začala prestávka, no pre vedenie klubu asi o prázdninách nemôžeme rozprávať. Na čom musíte v zime najviac popracovať?

Musíme vytvoriť také podmienky, aby sme dokázali klub dlhšiu dobu ťahať na druholigovej úrovni, čo nie je v silách dvoch alebo troch ľudí. Bez pomoci mesta, by sme neboli tam, kde sme.

K záchrane bude potrebné udržanie mužstva pokope. Aké pohyby nastanú v kádri?

Bol by som rád, keby sa nám podarilo udržať všetkých chlapcov pokope. Záleží to aj od toho, ako dokážeme zabezpečiť podmienky pre nich. Ak by sme sa chceli posilniť, tak opäť len v nastolenej filozofii – hráčmi, ktorí vyšli z našich radov.

Na udržanie kádra je potrebné ekonomické zázemie...

To je presne to, čo momentálne riešime. Možno z vonku vyzeralo, že jeseň bola ideálna, ale nebolo to celkom tak. Snažíme sa robiť všetko pre to, aby sme to mali v budúcnosti vyriešené.

Jarnú časť v uplynulých dvoch sezónach ste mali stále vydarenejšiu ako jesennú. Čím to bolo?

Mali sme kvalitnú zimnú prípravu. Rovnako ako v predošlích sezónach aj teraz ju absolvujeme v domácich podmienkach. Dobré výsledky sú aj veľká zásluha trénera Branislava Ondáša, ktorý je mladý, perspektívny a svoju úlohu napĺňa na jednotku.

Zopakuje sa úspešná jar aj teraz?

Veríme, že po kvalitnej zimnej príprave a dobrý výsledkoch v rozhodujúcich fázach jarnej časti zachránime druhú ligu.

Branislav Sarňák, foto: archív P. Brezovaj