Mikuláš potešil aj seniorov

n 6.12.2015 8:41 - Krupina

Klienti Domova sociálnych služieb a Domova dôchodcov na Partizánskeho ulici v Krupine sa pripravovali spolu s pracovníčkami tohto zariadenia na privítanie Mikuláša trošku skôr.

Vyzdobovali budovu, vchody do zariadenia pred príchodom Mikuláša stihli ešte skrášliť aj interiér. Samozrejme, že to bolo zdobenie pripomínajúce príchod nielen Mikuláša, ale najväčších sviatkov roka Vianoc.

Už pri návšteve zariadenia bolo badať, že je doslova vyzdobené aj tak troch z vnútra, lebo na tvárach klientov sa zračil úsmevy. Aj ich krok bol akosi rezkejší a istejší. Zdalo sa, že i keď len v spomienkach, tak sa vracajú do svojich detských liet.

Netrpezlivo ho vyzerali

Tentokrát Mikuláš svoj príchod ohlásil na štvrtého decembra odpoludnia. O snehu žiaľ nebolo ani chýru. Počasie bolo aké bolo, len nie také pravé „mikulášske“. Mnohí z obyvateľov zariadenia vyšli pred budovu naplnení zvedavosťou, že odkiaľ a ako Mikuláš dorazí do ich príbytkov.

Dočkali sa. Spoza veže Evanjelického kostola tentoraz pešo vykročila vysoká postava oblečená v tradičnom mikulášskom obleku. V ruke mu nechýbala berla – biskupská palica ako symbol biskupskej hodnosti a na hlave tradičná čiapka, taká biskupská, nie červená čiapka s brmbolcom na hlave.

Prejavil sa aj smútok

Klienti domova sa rýchlo pobrali do svojich izieb. U niektorých však taká príliš veľká radosť nepanoval. Prejavila sa clivota, či si na nich ešte niekto zo ich blízkych vôbec spomenie. V mikulášskom sprievode boli aj anjeli.

Tohtoročný krupinský Mikuláš urobil rázne zmeny, keď starých čertov poslal asi niekde do hája a nahradil ich mladými dievčencami zamaskovanými za čertice. Spolu navštívili všetky miestnosti, kde klienti bývajú.

Boli aj pri tých, čo im zdravie už nedovoľuje vstať z ich postelí. Rozdával ovocie a hlavne dobré slovo s prianím skorého uzdravenia.

Na záver si spoločne zaspievali

Keď skončil perepúť po miestnostiach zakončil svoju návštevu na prízemí v spoločenskej miestnosti. Táto bola naplnená do posledného miesta obyvateľmi zariadenia. „Berlu“ podal najbližšiemu čertovi či vlastne čertici.

Bol presvedčený, že sa na nový „personál“ môže absolútne spoľahnúť. Z obalu vybral heligónku a spustil najprv veselé pesničky, no aj tie – vianočné. Bez nich by to nebolo ono. Niektorí klienti sa dokonca pridali k jeho spevu.

No každá pesnička má svoj koniec, a tak aj stretnutie s Mikulášom skončilo. Veď pred sebou mal ešte dve takéto krupinské zariadenie, kde sa naňho tešili aj iní.

O spríjemnenie mikulášskeho odpoludnia sa postaralo Centrum voľného času v Krupine. Mikulášske ovocné darčeky zdobili nočné stolíky klientov a naozaj krásne spomienky v ich mysliach.

Text a foto: (an)