Viac foto v galérii

Mikulášske dni v Rožňave boli plné darčekov, sladkostí a zábavy

n 10.12.2015 8:00 - Rožňava

Počas celého roka sa všetky deti tešia na to, kedy do ich vyčistených čižmičiek prinesie Mikuláš sladkosti. V Rožňave je táto tradícia o to väčšia, že ten rožňavský je služobne najstarším Mikulášom na Slovensku.

Rožňavské deti obdarúva úctyhodných štyridsať rokov. Pán Štefan Gerža z Rožňavy je už neodmysliteľným Mikulášom a pri pohľade naňho si nielen deti, ale aj dospelí predstavia, ako im zakaždým rozžiari očká. Inak to nebolo ani tentoraz.

Mikuláš už od skorého rána navštívil všetky materské školy, kde deťom rozdal balíčky so sladkými dobrotami. Detičky sa naňho veľmi tešili a pre Mikuláša si pripravili krásne básničky i pesničky. Mikuláš prišiel do škôlok aj so svojim sprievodom, v ktorom nechýbal anjelik, čert, ale ani princezná a zvieratká.

Rozsvietil stromček i výzdobu

Okrem materských škôl navštívil Mikuláš aj mestský úrad, kde pozdravil primátora mesta Pavla Burdigu. Ten naopak Mikuláša aj jeho bohatý doprovod obdaroval sladkosťami sám a zaželal im, aby rožňavským deťom robili radosť ešte veľa rokov. Mikuláš tešil deti aj v centre mesta, kedy slávnostne rozsvietil nielen vianočný stromček, ale aj celú mestskú výzdobu. Na podujatie sa prišli pozrieť stovky ľudí z Rožňavy a okolia.

Odmena od mesta

A keďže rožňavský Mikuláš si tohto roku na svoj chrbát pripisuje svoj štvrtý služobný krížik, mesto sa ho za svoju dlhoročnú prácu rozhodlo odmeniť. Mikuláš pred všetkými ľuďmi dostal malú pozornosť v podobe miniatúrnych mikulášskych saní a všetci spoločne mu k jeho služobným narodeninám aj zablahoželali.

Trojdňová zábava

Nielen Mikuláš teda tešil všetkých okolo seba, ale obdarovaný bol aj on sám. Mikulášske akcie trvali v Rožňave až tri dni, a to od piatku do nedele. Podujatie vyvrcholilo v športovej hale, kde prebehol športový deň, s rôznymi súťažami pre deti a ich rodičov. Ten bol plný nielen športu, ale aj dobrej zábavy. Opäť sa potvrdilo, že ten bradatý ujo v červenom oblečení naozaj dokáže vyčarovať úsmev na všetkých tvárach sveta.

Text a foto: (rp)