Mikuláš nebol len o sladkých odmenách. Deti v Sobranciach pomohli svojim rovesníkom na Ukrajine

n 9.12.2015 8:06 - Sobrance

Už začiatok decembra sa nesie v radostnom očakávaní najkrajších sviatkov v roku. Predzvesťou týchto osláv je aj sviatok sv. Mikuláša. Nebolo tomu inak ani na Základnej škole, Komenského 12.

Medzi sebou privítali sv. Mikuláša, ale namiesto prijímania darov obdarovávali. Rozhodli sa potešiť rovesníkov na Ukrajine. Sviatok sv. Mikuláša má v našich končinách hlbokú tradíciu, hoci ho v súčasnosti často strieda postavička Santa Clausa.

Pravdivý Mikuláš

Deti sú veľmi vnímavé a tento rozdiel už aj sami postrehli. Možno aj to bolo prvotným dôvodom pre prípravu akcie pod názvom Truenic 2015. „Slovko true znamená pravdivý a skratka nic je od slova Nicolaus, Mikuláš. Teda pravdivý Mikuláš,“ vysvetlil riaditeľ školy Ján Valiga.

Cieľom tejto akcie bolo sprostredkovať žiakom špecifický zážitok a ukázať im Mikuláša z druhej strany. Výnimočnosť akcie podporil aj fakt, že deti tentoraz darčeky od Mikuláša nedostávali, ale práve naopak, darčeky dávali.

Pomoc Ukrajine

Radosť z dostávania vystriedala radosť z dávania. Z domu priniesli už hotové balíčky pozostávajúce zo sladkostí, oblečenia, hračiek a rôznych drobností. Spoločne vyzbierané darčeky odovzdali Petrovi Žarkovskému z Mukačeva, zo Zakarpatskej Ukrajiny.

Hosť z Ukrajiny im porozprával o živote ich rovesníkov v ťažko skúšaných oblastiach. Tak už nebolo pochýb, že sa rozhodli správne. Na otázku, či sa tešia z obdarovania, odznelo veľké áno.

Zaspievali aj zarecitovali

Žiakov podporil v šľachetnom úmysle aj primátor mesta Pavol Džurina, zástupca primátora Roman Oklamčák, či prednosta okresného úradu Boleslav Lešo. Pod dohľadom Mikuláša predviedli milé vystúpenia, ktorými ukázali nielen veľké srdiečko, ale aj svoju šikovnosť.

V dobrej nálade deti zaspievali množstvo pesničiek, odrecitovali krásne básničky a predviedli aj skvelé divadielko, ktoré natrénovali pod vedením paní učiteliek. Zostáva už iba veriť, že odoslané dary deti na Ukrajine potešia rovnako, ako tunajšie deti, keď im ich posielali.

Text a foto: (mr)