All Against Nothing: Texty sú pre mňa ako môj druhý hlas

n 9.12.2015 8:00 - Námestovo

Mladá päťčlenná oravsko-kysucká metalová skupina All Against Nothing svoju kariéru len rozbieha. Na konte však majú už svoj debutový album. O ich vzniku a tvorbe sme sa porozprávali s troma členmi kapely: Tomášom Talapkom, ktorý dodáva skladbám ten správny metalový drive vďaka svojmu hrdlovému revu a gitare, Matúšom Mundierom, v ktorého rukách sa gitara mení na neovládateľný nástroj a Michalom Beloritom, ktorý brnká po strunách vlastnej navrhnutej basy.

Na začiatku ste fungovali len v zložení Tomáš Talapka a Ľuboš Prišč. Ako vaša kapela postupne vznikala?

Hrávali sme si len tak sami pre seba, no po čase nás to prestalo baviť a začali sme hľadať nových členov. Na inzerát sa nám ozval Matúš, postupne priviedol aj svojich kamarátov. V takomto zložení sme hrali trištvrte roka, no ak sme sa chceli niekde posunúť, chcelo to zmenu. V tom čase prišiel do kapely Michal a priniesol nové svetlo. Veci konečne nabrali ten správny smer a v pomerne krátkom čase fungovania ôsmich mesiacov má skupina na konte niekoľko koncertov a debutový album.

Ako vznikal váš album?

Album sme začali nahrávať koncom júla v štúdiu v Jablunkove. Až tu sme sa ako kapela zosúladili či už na emociálnej alebo hudobnej rovine. Práve tu sa prišlo na všetky nedostatky. Boli sme výborný kolektív, vládla príjemná atmosféra, ani sme si neuvedomovali, že niečo nahrávame.

Vaše skladby sú vyslovene po slovensky. Prečo ste sa takto rozhodli?

Je to väčšia výzva, v angličtine dnes už spraví pesničku hocikto, je viac spevavá a dá sa ľahko zmelodizovať. Mňa osobne napríklad oslovili ruské metalové kapely, páči sa mi ten slovanský nádych. Prečo to teda nevyskúšať? Slovenčinu sme volili aj z dôvodu osloviť predovšetkým domáce publikum.

Kde hľadáte inšpiráciu pre texty?

Keď som skladal text k piesni Navždy, bolo v tom období okolo mňa veľa úmrtí, zomrelo veľa mladých ľudí, aj niekto z mojej rodiny. Neplakal som, ale skúsil som ten smútok vyjadriť textovo. Texty sú pre mňa ako môj druhý hlas. Nemôžem sa vyjadriť cez emócie, tak to dám na papier. Myslím, že v tej piesni to je aj cítiť, ak sa dotýka niečoho, čím si človek sám prešiel.

Čo vás najbližšie čaká?

Budúci rok by sme určite chceli pustiť von klip a čo sa týka mňa, už pracujem na nových veciach. Určite nebudeme teraz stáť na mieste, treba sa hýbať a ísť ďalej.

Text a foto: Monika Janovičová