Oravskí otužilci si zaplávali v Oravskej priehrade

n 7.12.2015 8:00 - Námestovo

Vo vodách Oravskej priehrady sa na mikulášsku nedeľu kúpalo 88 otužilcov. Neprekážala im ani studená voda, ktorá mala len 4,5 °C. Medzi odvážnymi plavcami sa našli dokonca aj deti.

Mesto Námestovo a Oravskí otužilci usporiadali v poradí už tretí ročník obnovenej tradície zimného plávania v Oravskej priehrade. Pre jej nízku hladinu sa tento rok uskutočnilo stretnutie otužilcov na pláži v rekreačnej časti Studnička.

V studených vodách Oravskej vodnej nádrže sa predstavili verejnosti plavci nielen z Oravy, ale aj zo vzdialenejších miest.

Zúčastnila sa aj 69-ročná Bratislavčanka

Program otvoril príhovorom primátor mesta Námestovo Ján Kadera, ktorý vyjadril obdiv všetkým otužilcom. Medzi ľadovými medveďmi boli aj najmladší, len osemroční plavci Jakub a Tobiáš. Najstaršou účastníčkou bola tento rok 69-ročná Magdaléna Chudá z Bratislavy.

Ivan Gazdík, prvý Slovák, ktorý preplával La Manche a Gibraltár patrí k zakladateľom tohto podujatia. Je horlivý činovník za plaveckú gramotnosť. Pri príležitosti 60. výročia výstavby vodného diela ho preplával po dĺžke a následne pomohol zorganizovať aj prvý ročník obnovenej tradície zimného plávania v Oravskej Priehrade.

Hovorí, že sme povinní ju viac využívať, hoci na 3. ročníku akcie chýbal. Už po tretíkrát sa bol na Orave osviežiť pán Makai, najdlhšie otužujúci sa slovenský lekár a Ľubomír Klimek, ktorý v roku 2014 preplával slovenskú časť Dunaja a budúci rok sa chystá na úsek cez Nemecko.

Napriek tomu, že bolo príjemné slnečné počasie a teplota vzduchu bola okolo 10 stupňov, 22 minút v studenej vode priehrady muselo dať zabrať. Pre všetkých účastníkov bolo po kúpaní pripravené aj občerstvenie a následne spoločné posedenie v Kolibe v susednej obci Klin.

Chladná voda bola odjakživa symbolom života a prežitia. Otužilci sa sprchujú studenou vodou, behajú v plavkách v mrazivom počasí, plávajú v chladných riekach a jazerách a ľahko odolávajú chrípke, nachladnutiu a iným chorobám.

Text a foto: Monika Janovičová