Chránia životné prostredie

n 3.12.2015 8:00 - Námestovo

Našej Základnej škole na ulici Slnečnej v Námestove môžeme dať pokojne prívlastok EKO škola, pretože sa zapája do environmentálnych projektov na podporu ochrany životného prostredia.

Sú zapojení v programe „Recyklohry“ – zber elektroodpadu a batérií. Zbierajú aj vrchnáky z plastových fliaš pre brata jedného žiaka, aby mohol navštíviť Adeli Medical Center v Piešťanoch.

Taktiež zbierajú obnosené textílie do kontajnerov, ktoré zabezpečili cez neziskovú organizáciu Pomocný anjel. Tie sú rozmiestnené na sídlisku Brehy a taktiež v meste.

Zber papiera či železného šrotu

Niekoľkokrát ročne organizujú zber papiera, ktorý separujú v triedach. V predchádzajúcich rokoch organizovali zber železného šrotu, kde finančný výťažok prispel k liečbe ich žiaka. Taktiež pravidelne čistia okolie školy a sídlisko zberom odpadkov.

Príroda im nie je ľahostajná

V súčasnosti sa pustili do projektu „Každá kvapka je dobrá“ – zber použitého oleja. Starý, precedený olej z domácnosti budú žiaci odovzdávať v plastových fľašiach. Prepálený kuchynský olej je možné recyklovať a následne z neho vyrobiť rôzne produkty, ako napr. parafín a ekopalivo (bionaftu).

Účasťou v spomínaných projektoch vedú žiakov k aktívnemu triedeniu odpadu. Veria, že ich žiaci nie sú ľahostajní k životnému prostrediu a chcú žiť zdravo. Všetci tak môžeme pomôcť krásnej prírode, ktorá si to zaslúži. Nezabúdajme, že kto chráni prírodu, chráni tým seba.

Text a foto: ZŠ Slnečná