Fontána sa zmenila na krásny adventný veniec

n 4.12.2015 8:00 - Námestovo

Pred pár dňami tu bola ešte fontána, dnes je tu adventný veniec. Hviezdoslavovo námestie v Námestove sa oblieklo do sviatočného vianočného šatu. Rozžiarili sa stromčeky a svetelná výzdoba na námestiach i v uliciach.

Adventný veniec je síce kresťanským symbolom adventného obdobia, ale historické pramene naznačujú, že kruh so sviečkami poznali už predkresťanské germánske kmene.

V ľudovej kultúre Slovenska mal Advent vždy magický charakter a prekrásnu symboliku adventného venca nám pripomína jeho gigantická podoba na Hviezdoslavovom námestí.

Čas na zamyslenie

Už o pár dní však budú mnohé naše príbytky rozvoniavať nádhernou vôňou ihličia a rozpálených sviečok pripravených na slávnostné zažínanie. Adventný čas, v ktorom sa teraz nachádzame, možno považovať za nesmierne bohatý čas, ktorý je vhodný na svätých, legendy, zvyky, vône a na piesne.

Prichádza aj obdobie na zamyslenie sa, či pri štedrovečernom stole v našich rodinách budeme skutočne šťastní a spokojní. Tí, čo sa počas celého roka usilovali navzájom byť k sebe ľudsky dobrí, pristupujú k štedrovečernému stolu bez obáv.

Naproti tomu, tí čo počas celého roka išli proti sebe, navzájom sa nepočúvali, hoci k sebe patria, prevažne na svätú noc usadajú k štedrovečernému stolu s obavami, že tu nenájdu to očakávané radostné prekvapenie, ale prázdno a sklamanie.

Presvedčenie, že Vianoce budú pôvabné len na základe toho, že si zaobstaráme všetko, čo patrí k ich povrchnosti, nestačí nato, aby napokon krásne aj boli. Lásku a uznanie si nemožno kúpiť drahým darom, ide tu o viac.

Text a foto: Miroslav Hajdučík