Tekuté zlato zaujalo aj našich žiakov

n 30.11.2015 8:00 - Stropkov

K priedvianočnému času neodmysliteľne patria med, perníčky, či medovina. V našom meste sa tak stalo peknou tradíciou, že Slovenský zväz včelárov a mesto Stropkov každoročne organizujú Stropkovské dni medu.

Počas dní 27. a 28. novembra bol v priestoroch Kultúrneho strediska v Stropkove pripravený pre návštevníkov bohatý program a ľudia mali možnosť ochutnávať rôzne druhy medu, medoviny a včelích produktov.

Žiaci ochutnávali med

Na tie tohtoročné sa tešili aj naši žiaci zo Základnej školy na Konštantínovej ulici, keď si pochutnali na sladkom mede. Pre našich štvrtákov bol tento deň o niečo zaujímavejšie tým, že bola pre nich prichystaná pútava prezentácia o tom, ako včelí med vzniká, čo obsahuje, jeho účinky na zdravie, ale i o alergii naň.

Vyskúšali si na vlastnej koži, či sa u nich nevyskytuje alergia na včelí med, a to jednoduchým testom s propolisom. Alergia sa nepotvrdila, a tak sa ochutnávka mohla začať. Každý včelár ponúkal ten svoj jedinečný sladký, ale hlavne zdravý.

Krásne i chutné medovníčky ponúkali tety cukrárky a naši žiaci nakupovali a cestou do školy ochutnávali. Obdivovali aj výtvarné práce žiakov stropkovských škôl, ktoré boli súčasťou týchto dní.

Dni medu pokračovali aj nasledujúci deň odbornými prednáškami pre včelárov, predajom včelých potrieb, ale i včelých produktov pre verejnosť.

Blahodárne účinky medu

Med podporuje imunitný systém, teda schopnosť tela brániť sa pred vírusmi a baktériami. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, železo, vápnik a vitamíny B a C. Podporuje pravidelnú stolicu, krvotvorbu a je vhodný, ak máte problémy so spánkom.

Med odkysľuje organizmus a upokojuje nervový systém. Odbúrava nervozitu a stres. Zároveň pomáha pri chrípke, prechladnutí, chorobách žalúdka, pečene, obličiek, hnačke, zápche, plynatosti a vysokom tlaku.

Text a foto: Jana Smolková