Otvorili diaľnicu, ktorá pomôže odľahčiť dopravu v Levoči

n 1.12.2015 8:00 - Levoča

Od posledného novembrového dňa je v prevádzke druhá, dvadsať kilometrová, časť diaľničného úseku D1 Jánovce – Jablonov s 600-metrovým tunelom Šibeník. Cez historické centrum Levoče i ďalšie obce na Spiši tak od pondelka 30. 11. nebudú jazdiť kamióny a tranzitujúce autá.

Levočskú diaľnicu slávnostne uviedol do prevádzky Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek spolu s primátorom Levoče a starostami dotknutých obcí.

Druhý najdlhší úsek

Najnovšia časť diaľničného úseku diaľnice D1 meria 9,5 km. Je pokračovaním od októbra sprevádzkovaného úseku medzi Jánovcami, Spišským Štvrtkom a Levočou.

Spojazdnením tejto diaľnice sa vytvoril ucelený úsek od Ružomberka až po Fričovce v dĺžke takmer 120 km, čo predstavuje druhý najdlhší ucelený úsek na diaľnici D1. Otvorenie tohto úseku ocení nielen motoristická verejnosť, ale aj dotknuté mestá a obce, cez ktoré doposiaľ autá prechádzali.

Levočania si vydýchnu

Po sprejazdnení druhého úseku diaľnice sa odkloní tranzitná doprava aj z mesta Levoča. „Bude to epochálny prevrat, čo sa týka dopravy v Levoči. Ubudne veľký počet áut, ktoré naším mestom prechádzali. Otvorenie tejto časti diaľničného úseku bude veľkým prínosom pre obyvateľov nášho mesta a Levoča si vydýchne,“ povedal primátor mesta Levoča Milan Majerský.

„Verím, že diaľnica, ktorá povedie popri našom priemyselnom parku privedie investorov do nášho mesta,“ povedal primátor mesta Levoča Milan Majerský.

„Je potrebné zkonštatovať, že je to ďalší krok vo veľmi ambicióznom cieli, ktorý trvá už desiatky rokov a ním je prepojenie východu Slovenska so západom. Význam tohto úseku pre lokálny región je veľký. Ešte do Vianoc otvoríme a sprevádzkujeme úsek Fričovce Svinia čím sa vytvorí ucelené prepojenie medzi Ružomberkom a Prešovom,“ povedal Ján Počiatek, minister dopravy.

Text a foto: Bohuš Maceják