Spišský Hrhov si prevzal ceny za dedinu roka

n 4.12.2015 8:00 - Levoča

Do 8. ročníka národnej súťaže Dedina roka 2015 sa prihlásilo 22 obcí z celého Slovenska, medzi ktorými nechýbala ani Dúbrava a Spišský Hrhov z okresu Levoča. Hodnotiaca komisia spomedzi dvadsiatky súťažiacich dedín ako víťaza určila Spišský Hrhov.

Hrhovčania svoje víťazstvo oslavovali dvakrát. Prvýkrát 24. septembra, keď sa dozvedeli výsledky národnej súťaže o dedinu roka, v ktorej obsadili prvé miesto. Druhýkrát oslavovali vo štvrtok 3. decembra, keď si titul oficiálne prevzali z rúk ministra životného prostredia Petra Žigu.

Dôležitá je komunikácia s ľuďmi

Starosta vidí prioritu v ľudskosti a prístupe človeka k človeku.

„Nie je všetko o vybudovaní vodovodu, kanalizácie, alebo o nových cestách. Tieto veci sú potrebné, no dôležité je taktiež stretávanie sa s ľuďmi a komunikácia s nimi, aby sme sa mali navzájom radi a nerobili si naprieky,“ hovorí Vladimír Ledecký, starosta Spišského Hrhova.

Práve na vidieku sa nachádza významná časť zdrojov, ktoré je potrebné chrániť a zveľaďovať. Preto sa aj ministerstvo životného prostredia zameriava na slovenský vidiek.

„Cieľom súťaže je povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckých regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín na európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Získali aj finančné príspevky

Starosta spolu s obyvateľmi obce, tak ako aj ich predkovia, robia pre dedinu čo môžu. „V roku 1661 gróf Gyorgy dal postaviť v obci školu, ktorú aj sám financoval. Na škole bol dvesto rokov umiestnený nápis „Robil som, čo som mohol“. Tak aj my sa snažíme robiť čo môžme,“ dodal starosta.

Ocenené obce získavajú, okrem vecných cien od vyhlasovateľov a partnerov súťaže, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže na realizáciu vybraných projektov obnovy dediny alebo obohatenia života na dedine.

Víťaz okrem toho získal od generálneho partnera súťaže finančný príspevok na organizačné zabezpečenie vyhlásenia výsledkov súťaže a finančný príspevok na reprezentáciu v európskej súťaži.

Bohuš Maceják, foto: Slavomír Vavrek