Horiace sviečky na adventom venci pribúdajú, Vianoce sa blížia

n 9.12.2015 8:34 - Bytča

Poslednou novembrovou nedeľou sa začal advent a vianočné sviatky sa už pomaly, ale isto blížia. Prvú adventnú nedeľu si Bytča pripomenula 29. novembra symbolickým zapálením prvej sviečky na veľkom adventnom venci.

Po skončení svätej omše o deviatej hodine predpoludním pán dekan Anton Duník posvätil adventný veniec nášho mesta a následne na ňom primátor Miroslav Minárčik zapálil prvú adventnú sviečku.

Symbol duchovnej prípravy

Zapálenie adventnej sviečky symbolizuje začiatok duchovnej prípravy veriacich na slávenie Vianoc. Rozlievajúce sa svetlo z horiacich sviečok na adventnom venci symbolizuje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je „svetlo sveta“.

Adventný veniec je síce kresťanským symbolom adventného obdobia, ale historické pramene naznačujú, že kruh so sviečkami poznali už predkresťanské germánske kmene. Klasický adventný veniec by mal byť v tvare kruhu, pretože okrúhly veniec, ktorý nemá ani začiatok, ani koniec, symbolizuje večnosť Boha, nesmrteľnosť duše a večný život, ktorý kresťania našli v Kristovi.

Ihličie, ktorým je veniec ovinutý, má predstavovať takisto večnosť. Trvalý život a symbol vzkriesenia majú vyjadrovať dekorácie ako sú šišky, oriešky či semienka. Sviečka na adventnom venci znamená svetlo, ktorým je Kristus.

Nina Gelatková, foto: Zdenka Svrčková