Zóna bez peňazí potešila darcov aj obdarovaných

n 8.12.2015 8:32 - Považská Bystrica

Považská Bystrica sa už po tretíkrát zapojila do zaujímavého projektu Zóna bez peňazí. Ten je zameraný na podporu darovania a výmeny vecí.

Ľudia môžu priniesť oblečenie, ktoré im nesedí, knihy, ktoré prečítali, veci, ktoré už nepotrebujú. Na druhej strane tak urobia radosť niekomu inému. Veci nájdu nového majiteľa a môžu slúžiť ďalej.

Podporujú recyklovanie vecí

Zóna bez peňazí sa konala vo viac ako 45 mestách po celom Slovensku. Aj v našom meste sa stretli ľudia, ktorí priniesli niečo pekné, menej používané veci, ktoré už nepotrebujú a ďalší ľudia, ktorí si prišli niečo bezplatne vybrať. Hlavným heslom projektu je urobiť radosť aj bez peňazí.

Podujatie zároveň podporuje „recyklovanie vecí“, ktoré u nového majiteľa dostanú ďalšiu šancu a namiesto toho, aby skončili v kontajneri, môžu poslúžiť a robiť radosť ešte niekoľko rokov.

Všetko bez peňazí

„Ľudia prinesú nepotrebné veci, ktoré im doslúžili a niekto iný príde a zoberie si ich. A to všetko bez peňazí. Považská Bystrica sa na Zóne bez peňazí zúčastňuje už po tretíkrát. Dá sa povedať, že to už ľudia poznajú, no sú tu aj takí, ktorí prišli po prvýkrát. Ľudia si pomôžu s oblečením, ale aj inými vecami. Nechýbajú hračky, knihy, hrnce či dekorácie. Kampaň organizujeme vždy pred Vianocami, takže si tu niekto môže nájsť aj pekný darček,“ uviedla Dáša Mikušová, koordinátorka Zóny bez peňazí v Považskej Bystrici.

Ojedinelá myšlienka

Ako nám povedali samotní darcovia aj obdarovaní, myšlienka takéhoto druhu pomoci je ojedinelá a veľmi milá. Všetci sa však zhodli na tom, že je výborné, keď namiesto toho, aby veci skončili na smetisku, nájdu nového majiteľa.

Tie veci, ktoré si počas soboty nenašli nového majiteľa, putujú do krízového centra aj charitného domu v meste. Následne zvyšok vecí putuje ďalej na východné Slovensko.

Text a foto: (kava)