Zážitková beseda s policajtkou

n 4.12.2015 16:23 - Bánovce nad Bebravou

V pondelok 16. novembra v popoludňajších hodinách zavítala do Školského klubu detí v Slatine nad Bebravou príjemná návšteva. Nebola však obyčajná.

„O svojej zaujímavej, ale zároveň aj náročnej práci prišla deťom porozprávať príslušníčka policajného zboru v Bratislave poručíčka Marta Sitarová,“ vysvetĺuje dôvod netradičnej návštevy učiteľka Raganová.

Pravidlá sú pre všetkých

Už samotná uniforma vzbudila v deťoch rešpekt a pozornosť. Deťom porozprávala o niektorých praktikách, ktoré sa používajú na odhalenie trestnej činnosti, či o práci psovodov v súvislosti s pachovými stopami. Svoje rozprávanie obohatila názornými ukážkami používanými pri zadržaní páchateľa. Väčšiu časť svojho rozprávania venovala bezpečnosti na ceste.

Zdôraznila im, že sú účastníkmi cestnej premávky a preto ako jej účastníci by mali používať reflexné prvky a pri prechádzaní cez cestu používať priechod pre chodcov. „Vysvetlila im aj to, že pokiaľ je súčasťou vozovky chodník, mali by ho používať a ak nie je, tak musia chodiť po ľavej krajnici,“ dodala učiteľka.

Na záver tejto poučnej akcie im zdôraznila, že je dôležité, aby poznali aspoň niektoré základné dopravné značky. V príjemnej atmosfére čas rýchlo ubiehal. Deti mali možnosť vyskúšať si naozajstné putá, obušok a nejednému dieťaťu zaiskrili očká pri pohľade na naozajstný policajný odznak. Po tomto príjemnom stretnutí väčšina z detí na otázku – čím chceš byť, odpovedala jednoznačne: policajtom.

Stanislav Vavro, foto: autor