Koncert s detským seneckým chórom

n 9.12.2015 8:00 - Senec

Katolícky kostol svätého Mikuláša v Senci 6. decembra hostil adventný koncert, na ktorom účinkoval aj detský chór ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským Alberta Molnára Szencziho v Senci.

Podľa tradície skupiny Ghymes na svojom vianočnom turné požiadajú o spoluprácu miestne detské chóry. V prípade seneckého koncertu dostali možnosť zaspievať deti zo Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským Alberta Szenci Molnára pod vedením Anett Szőcs. Deti si vystúpenie viditeľne užili, oduševnene spievali a kolísali sa v rytme muziky. Nit divu, hudba Ghymesu je prudká, uchvacujúca, energizujúca, roztancuje a rozospieva.

Repertoár koncertu, ktorý nesie názov Mendika (Koleda), tvorili piesne s náboženským rozmerom v majstrovskom hudobnom prevedení a prekrásnymi, dôstojnými poetickými textami, nadväzujúcimi na tie najlepšie z kolied. Koncert mal aj dobročinný rozmer, výťažok z predaju lístkov je venovaný pre sociálne slabších žiakov ZŠ.

Hrajú unikátnu hudbu

Maďarská kapela zo Slovenska Ghymes hrá unikátnu hudbu založenú na maďarskom folklóre a oslovuje veľmi sviežim podaním tradície. Kapela vznikla v roku 1983 na nitrianskej univerzite, kde ju vytvorili hudobníci, ktorí hrali folklórnu, starú ale aj rockovú hudbu.

Počas svojho 33 ročného pôsobenia odohrali vyše tritisíc koncertov po celom svete. Úspechy dosiahli aj na medzinárodnej scéne, albumom Smaragdváros (Smaragdové mesto) obsadili v hitparáde World Music Charts Europe 11. miesto. Získali mnohé ocenenia, medzi inými aj Kossuthovu cenu v roku 2011. 

Maďarský folklór

Prvé koncerty odohrala kapela v mládežníckom tábore v Jelenci (po maďarsky Gímes – predtým písaný ako Ghymes). Odtiaľ pochádza aj názov kapely, ktorý má pripomenúť korene hudobníkov. Základom skupiny sú bratia Gyula a Tamás Szarka. Hudobné prevedenie má na starosti starší z bratov Gyula, texty mladší Tamáš. Hudobníci narábajú s maďarským folklórnym podkladom tvorivo, výsledkom čoho je jedinečná hudba, ktorá je po pár taktoch identifikovateľná, typicky „ghymesovská“.

K tradičným hudobným nástrojom ako husle, kontra, gajdy, kobza pridávajú organ, saxofón, prvky a rytmy rocku či jazzu. Už predtým, ako sa world music stal trendom, boli jedným z ich popredných svetových predstaviteľov.

Text a foto: Marta Fülöpová