Drápal sa necíti byť pohárovou legendou

n 7.12.2015 8:29 - Považská Bystrica

Po viac ako ôsmich rokoch sa v tejto sezóne vrátili hádzanári Považskej Bystrice na európsku hádzanársku scénu. V rámci 2. kola Vyzývacieho pohára sa stretli s tímom RK Vogošča Poljine Hills z Bosny a Hercegoviny. A hoci MŠK ani v jednom zápase neprehral, aj tak vypadol. Nielen k tomuto dvojzápasu sa vraciame v rozhovore s najskúsenejším členom kádra a súčasne brankárom Ľubomírom Drápalom.

Vďaka finálovej účasti v Slovenskom pohári ste si vybojovali právo na európsku miestenku. Vnímali ste to ako odmenu za dosiahnuté výsledky v minulej sezóne?

Určite áno. Po finále sme verili, že si po rokoch európsky pohár zahráme. Týmto by som sa chcel za mužstvo poďakovať mestu Považská Bystrica za podporu a možnosť predstaviť sa vo Vyzývacom pohári.

Pri žrebe 2. kola Vyzývacieho pohára bola Považská Bystrica nasadená, ale žreb vás vôbec nešetril. Ako ste to vtedy vnímali?

S chalanmi sme navzájom tipovali koho dostaneme, poprípade kto si koho želá. Ak si dobre pamätám, Vogošču nespomínal nikto, čiže výsledný žreb sme brali ako fakt.

Pri ostatnom pohárovom dobrodružstve Považanov v roku 2007 boli zo súčasného kádra iba šiesti hráči. Bola z toho dôvodu na niektorých spoluhráčoch viditeľná nervozita?

Nejaká nervozita tam je pred každým zápasom. Či už pred pohárovým alebo prípravným, bez toho to nejde. Takže vo vnútri sme každý trochu nervozity cítili, niekto viac, niekto menej. Čo je ale dôležité, nepôsobili sme nervózne ako mužstvo a nastúpili sme bez zbytočného rešpektu.

V domácom zápase sa skóre neustále prelievalo z jednej strany na druhú, až Jaroslav Dyba zachránil remízu v poslednej sekunde. Pomohla k tomu z vášho pohľadu aj podpora z tribún?

Atmosféra v hale bola výborná a diváci nám veľmi pomáhali. Škoda, že sme sa im neodvďačili víťazstvom, boli by si to zaslúžili.

V odvete ste si už na začiatku vybudovali slušný náskok, lenže neskôr ste oň ľahko prišli. Niečo podobné sa stalo aj v prvom zápase, čo vás zrejme stálo postup. Urobili by ste spätne niečo inak?

Mali sme výborný vstup do zápasu, všetko nám vychádzalo. V rozhodujúcich momentoch sa asi prejavila väčšia skúsenosť hráčov Vogošče, a to rozhodlo. Či by sme urobili niečo inak? Myslím, že sme boli výborne pripravení a v týchto zápasoch rozhodujú maličkosti. Keby sme každý spravili o jednu chybu v zápase menej, postúpili by sme.

Uhrať v pohárovom dvojzápase dve remízy, ale vypadnúť kvôli nižšiemu počtu strelených gólov u súpera, to je v hádzanej unikátne. Aké pocity preto v mužstve prevládali?

Sklamanie. Predovšetkým preto, lebo sme dreli, nechali sme tam všetko a podľa môjho názoru sme boli lepším tímom. Na to sa ale nikto nepýta, postúpila Vogošča.

Pomôžu podľa vás mužstvu tieto európske skúsenosti už v blízkej budúcnosti?

Verím, že áno. Presvedčili sme sa, že keď hráme kolektívne a zaberieme jeden za druhého, vieme hrať vyrovnaný zápas aj so silným európskym mužstvom.

Považská Bystrica odohrala vo svojej histórii už 26 zápasov v pohárovej Európe, vy ste jediným, kto bol v každom jednom z nich na súpiske. Cítite sa preto byť aspoň v tomto smere klubovou legendou?

Legendami sa stávajú hráči kvôli iným veciam, ako tým, že sú napísaní na nejakej súpiske. Som rád, že som mohol byť pri všetkým zápasoch, ale skôr mi to pripomína ako čas letí, keďže prvý európsky zápas sme hrali v sezóne 2002/03. A to už je nejaký ten rok späť.

Filip Chudý, foto: archív klubu