Viac foto v galérii

Mikuláš k nám zavítal aj tento rok

n 7.12.2015 8:23 - Považská Bystrica

December je už tradične spojený s jedným z najobľúbenejších sviatkov v roku – svätým Mikulášom. A tak sú 6. decembra všetky deti nachystané, aby ich Mikuláš poľahky našiel a priniesol im nejakú sladkú dobrotu.

Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov a už v minulosti sa stal povestným svojou dobročinnosťou. Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Ioanne v meste Patar.

Pomohol v núdzi

Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér. V meste totiž žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie a veno zarábať ako prostitútky.

Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. Každej dcére dal takto ako veno dokopy 100 aureov.

Mikuláš aj s pomocníkmi

Tento rok nezabudol ani na deti v Šebešťanovej. Podvečer 4. decembra sa stretli s rodičmi v kultúrnom dome, kde netrpezlivo čakali na jeho príchod. Pestrý večer plný prekvapení pripravili mamičky z tejto miestnej časti v spolupráci s výborom.

Pre všetkých bolo pripravené bohaté občerstvenie, podával sa teplý čajík, mamičky napiekli vianočné pečivo. Vďaka sponzorovi dostali deti zdarma pizzu, po ktorej sa len tak zaprášilo. Ešte predtým sa Mikuláša snažili privolať nielen básničkami, ale aj spoločnou modlitbičkou. Spoza dverí vykukol Mikuláš aj s jeho pomocníkmi, anjelikmi a čertom.

Niektoré deti sa zo začiatku trošku báli, no napokon mali všetky úsmev na tvári. Postupne chodili priamo k Mikulášovi, ktorý im rozdal balíčky. Potom si všetci spolu zatancovali a Mikuláš prisľúbil, že ak budú rovnaké dobré ako doteraz, príde medzi nich aj na budúci rok.

Pestrý program si pochvaľovali všetci zúčastnení, veď kultúrny dom sa zaplnil do posledného miesta, prišlo viac ako štyridsať detí.

Text a foto: (kava)