Takto funguje zimná údržba ciest v Bratislave

n 10.12.2015 20:46 - Bratislava I

Zima sa tento rok blíži veľmi pomaly, no postupne si už musíme zvyknúť na ranné mrazy a neskôr i na poľadovice, ktoré vedia znepríjemniť život v našom meste najmä vodičom osobných áut.

Riešením situácie je zimná údržba ciest, ktorú zabezpečuje hlavné mesto v spolupráci s dodávateľskými firmami. Zimná údržba komunikácií sa v našom meste začala vykonávať 15. novembra a potrvá až do 31. marca budúceho roka.
 

PREČÍTAJTE SI AJ: Škola ide na Slovan: Na dôležitom zápase nechýbal ani exslovanista

Sneh nás neprekvapí

Správa ciest v zimnom období sa zameriava najmä na údržbu v zlom poveternostnom počasí a zmierňovať jeho dopady pre plynulú premávku a zjazdnosť ciest v Bratislave. Zimná údržba v našom meste uplatňuje tri postupy výkonu zimnej údržby, ktoré sú závislé na dopadoch počasia na vozovku a následnú zjazdnosť.

Počas sneženia sa zimná údržba realizuje najmä pluhovaním a likvidačným posypom, resp. ručným uvoľňovaním priechodov pre chodcov, uličných vpustov a vo veľmi výnimočných prípadoch, ak by nasnežilo veľmi veľa, tak pracovníci firiem zabezpečujúcich zimnú údržbu sneh nakladajú a odvážajú.

Okrem pluhovania a ručného odstraňovania snehu sa pri väčšom spáde snehu a vytváraní závejov používa i frézovanie, ktoré sprístupní cesty. V prípade rýchleho odmäku snehu, z ktorého vzniká „čľapkanica“, tak sa zimná údržba realizuje najmä čerpaním vody, resp. uvoľňovaním kanálových vpustov, kam by stopený sneh a voda unikli. Aby bola zimná údržba v Bratislave tento rok o čosi kvalitnejšia, tak hlavné mesto zabezpečuje i zvýšenú kontrolu jednotlivých lokalít a mestských častí.

(el), foto: TASR