Pozor na vreckárov počas sviatkových akcií a podujatí

n 8.12.2015 14:51 - Bratislava I

Predvianočná nákupná horúčka po rôznych obchodoch, obchodných reťazcoch či Vianočných trhoch, ktoré sa uskutočňujú stánkovým predajom na námestiach, sú zlatou baňou pre vreckových zlodejov.

Ľudia sa naháňajú za darčekmi, nosia pri sebe niekoľkomesačné úspory a stačí malá nepozornosť a eurá sú fuč. Zvyčajne kradnú mladiství, 12 – 15-ročné deti, ktoré kradnú v skupinách (v gangoch).

Tie si svoju obeť vyhliadnu v mestskej doprave či na parkoviskách a sledujú ju počas celého nákupu, pričom len čakajú na vhodnú príležitosť. Krádežami sú najviac poškodené ženy, dôchodcovia a deti.

Treba byť ostražitý

V mnohých prípadoch ku krádežiam dochádza z vlastnej neopatrnosti a nedbanlivosti, lebo ľudia často dávajú príležitosť ku krádežiam tým, že svoju peňaženku nechávajú voľne položenú vo vreckách kabátov, či vetrovkách, otvorenej kabelke, košíku, na pulte a podobne.

Pre skúseného vreckára je to maličkosť, ktorý svoju korisť okamžite predá inému, a ten sa snaží čím skôr opustiť miesto činu. Ľudia často krádež vôbec nenahlásia pre malú sumu, alebo hanbu, že boli okradnutý.

Ťažkosti pri dokazovaní viny

Niekedy však zistia až doma, že boli okradnutí. Žiadny návod na ochranu neexistuje. Musíme byť ostražitý a nedať šancu vreckovému zlodejovi. Zlodej nemusí vyzerať práve ako najhorší bezdomovec – trhan. Môže byť slušne oblečený a dobre upravený, dbá na to, aby sa neodlišoval od okolia.

Pri dokazovaní tohto druhu trestnej činnosti sa vyšetrovatelia stretávajú s ťažkosťami. Preto počas predvianočných nákupov dbajme o svoje statočne zarobené eurá a venujme zvýšenú pozornosť okoliu.

Pavel Andraščík, foto: TASR