Úspešný triatlonista z Tvrdošína

n 7.12.2015 8:28 - Tvrdošín

V meste Tvrdošín nie je triatlon príliš známym a populárnym športom. Časy Tomáša Brnu sa už dávno skončili a nikto nepokračoval v jeho aktivitách. V posledných rokoch v jeho šľapajách kráča Peter Števanka, ktorý v triatlone pravidelne dosahuje kvalitné výsledky. Aj preto sme sa s ním porozprávali v krátkom rozhovore.

Ako ste sa dostali k triatlonu?

K triatlonu ma dokopala moja najmladšia sestra Danka na jeseň v roku 2009, keď som s ňou bol na sústredení, ktoré organizoval Triatlon Team Trnava. Ona bola v tom čase aktívna triatlonistka a zbierala pódiové umiestnenia v rámci Slovenska.

Keď si zaspomínate na začiatky, ktorá z triatlonových disciplín vám bola najmenej blízka?

Bolo to jednoznačne plávanie. Na spomínanom sústredení si ma ale zobrala Danka „do parády“ a začala ma učiť plávať. Urobila mi tréningové plány s dôrazom na technické cvičenia a silovú vytrvalosť. Výsledky nenechali na seba dlho čakať. I keď začiatky môjho plávania boli dosť kruté pre mňa a aj pre ňu ako mentora.

Kde ste absolvovali prvé preteky a aký výsledok ste na nich dosiahli?

Moje prvé preteky boli v roku 2010 ako prvé kolo Slovenského pohára v kros triatlone (plávanie, horský bicykel a beh) v Borskom Mikuláši, kde som nakoniec prekvapujúco obsadil tretie miesto. Prvý cestný triatlon som išiel v ten istý rok v Žiline, a tiež z toho bolo tretie miesto.

Ako trénujete na preteky?

Poctivo. Nakoľko som pracovne dosť vyťažený, tak sa snažím uprednostňovať kvalitu pred kvantitou. V princípe najväčšie tréningové dávky absolvujem na jar pred začiatkom súťažnej sezóny v rámci objemovej prípravy, keď sa buduje vytrvalosť dlhými (objemovými) tréningami na nižšej intenzite.

Postupne, ale objemy klesajú a stúpa intenzita, aby sa telo pripravilo na vysokú záťaž počas pretekov. Počas súťažnej sezóny (jún – september) striedam kratšie intenzívne tréningy (beh v kopcoch, šprintové cyklo tréningy) s dlhšími regeneračnými tréningami (MTB túry), pričom každý víkend sú nejaké preteky.

Aké sú vaše ambície v tomto športe a aký ste dosiahli najlepší výsledok?

Ja tento šport robím ako zástanca aktívneho životného štýlu a tomu zodpovedajú aj ambície. Chcem zúročiť tréningový proces počas pretekov a hodnotiť konečný výsledok je už len uhol pohľadu.

Medzi najhodnotnejšie tohtoročné výsledky by som zaradil určite mimo víťazstva v Slovenskom pohári v krose tiež tretie miesto v medzinárodných pretekoch v zimnom triatlone v Jeseníkoch a druhú priečku na majstrovstvách Slovenska v kros-triatlone.

Z dávnejších výsledkov to je určite piate miesto na ME v krose v roku 2010, 3. miesto na MSR v triatlone a v neposlednom rade absolvovanie železného muža (3,8 km plávanie, 180 km bicykel a 42 km beh) v Rothe v Nemecku s výsledným časom cca 11 hodín.

Text a foto: Jakub Betuštiak