Odborník na výživu sa stretol so študentmi gymnázia

n 1.12.2015 14:40 - Nové Mesto nad Váhom

Študenti Gymnázia Milana Rastislava Štefánika sa stretli s odborníkom na výživu Igorom Bukovským. Prostredníctvom besedy sa účastníci dostali k najnovším poznatkom o najvhodnejších spôsoboch a možnostiach stravovania.

Je mlieko zdravé alebo škodlivé? Máme si na chlieb natrieť maslo alebo margarín? Občas to vyzerá tak, že ak sa spýtate desiatich odborníkov na výživu, dajú vám dvadsať názorov a ešte aj tie v priebehu času zmenia. Igor Bukovský odporúča používať zdravý rozum.

Téme zdravej výživy sa ako lekár venuje dvadsaťštyri rokov, je členom viacerých zahraničných dietetických asociácií, spolupracuje s univerzitnými a vládnymi zdravotníckymi inštitúciami v USA, podieľal sa na viacerých výskumných i vládnych projektoch na domácej pôde a napísal niekoľko kníh o zdravej výžive.

Už počas štúdia na lekárskej fakulte inklinoval k výžive. Začal sa zaujímať viac o stravu, ako o sebe prezradil, vážne to prepuklo v šiestom ročníku. „Začal som riešiť vlákninu, grahamové rožky, ovsené vločky a prestali sme kupovať mlieko vo vrecúškach a podobné veci. Takže to bola taká osobná zmena. Nie je to nič vrodené. V tých začiatkoch mi išlo o prevenciu,” povedal Igor Bukovský.

Rodina sa zdravej výžive nevenovala

„Nepochádzam z takej rodiny, kde by sa zdravej strave niekto venoval. Pochádzam z takej typickej rodiny, kde sa láska, pozornosť a vzťahy prejavovali sústavným varením a pečením,” povedal Bukovský. Je ťažké uveriť tomu, že sladkosti a mastné jedlá nejedáva, zatiaľ čo mnohí z nás bez nich nevydržia ani jeden deň.

Nepodľahne im však ani počas sviatkov, ako sú Vianoce alebo Veľká noc. „Vonia mi pečené mäso na vianočných trhoch, vonia mi aj benzín na pumpe, ale nikdy ma nenapadne, napiť sa z neho. Ja to proste fakt neriešim. Načo mám na oslave niečo jesť, čo nejem celý rok, konkrétne už 24 rokov?” povedal Bukovský.

Rôzne názory

Existujú odborné názory, ktoré tvrdia, že mlieko je zdravé. Bukovský si myslí, že mlieko a mliečne výrobky sú vo výžive dospelého človeka skôr kultúrnym artefaktom a zo zdravotného hľadiska sa len ťažko dajú zdôvodniť. Obhajcovia konzumácie kravského mlieka často argumentujú prírodou a pritom práve tá poskytuje azda najlogickejší protiargument – okrem človeka neexistuje žiadny cicavec, ktorý by v dospelosti konzumoval mlieko iného živočíšneho druhu.

„My klientov a pacientov k vegetariánstvu nevedieme za každú cenu. Samozrejme, sú diagnózy, pri ktorých musíme povedať, že toto je zlá potravina zvyšujúca cholesterol, preto ju nemôžete jesť tak, ako ste zvyknutí. Každý žije život najlepšie tak, ako dokáže,” povedal na záver Bukovský.

Text a foto: (sm)