Mikuláš brázdil Bratislavu električkou, korčuľoval sa a nakŕmil aj zvieratá v ZOO

n 7.12.2015 14:26 - Bratislava I

December je už tradične spojený s jedným z najobľúbenejších sviatkov v roku – svätým Mikulášom. A tak sú 6. decembra všetky dobré deti nachystané, aby ich Mikuláš poľahky našiel a priniesol im nejakú sladkú dobrotu.

Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov a už v minulosti sa stal povestným svojou dobročinnosťou. Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Ioanne v meste Patar.

Pomohol chudobným

Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér. V meste totiž žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie a veno zarábať ako prostitútky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. Každej dcére dal takto ako veno dokopy 100 aureov.

Mikuláš v električke

Tento rok nezabudol ani na deti v Bratislave. Mikuláš, čert a anjel zavítali so sladkými balíčkami na niekoľko miest v Bratislave. Dopravný podnik Bratislava pripravil pre deti už tradičnú jazdu Vianočnou električkou po meste. V bohato vyzdobenej historickej električke nechýbali pre deti prekvapenia. Na Primaciálnom námestí sa na klzisku korčuloval okrem detí aj Mikuláš.

Program pre deti na ľade

Zábavné popoludnie plné súťaží a mikulášskych darčekov na klzisku tu bolo po prvý raz. Zábavné hry a súťaže pripravili pre deti zasa na mestských hradbách. Divadlo Zan-
zara vystúpilo na Hlavnom námestí s predstavením Ježko a líška.

Mikuláš na ľade sa začal na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Na podujatí vyhlásili najkrajšiu karnevalovú masku. Program pre deti tvorilo fotografovanie s Mikulášom, čertom a anjelom, súťaže, diskotéka na ľade, korčuľovanie, maľovanie na tvár a, samozrejme, mikulášske darčeky.

Mikuláš odmenil aj zvieratá

Známy deduško s bielou bradou spolu s anjelom a čertom zavítali aj do bratislavskej zoologickej záhrady (ZOO). Pomohol aj pri mikulášskom kŕmení zvierat. „Chovatelia sa im snažia dať niečo špeciálne, čo nemajú každý deň, aby aj pre ne bol tento deň výnimočný,“ vysvetlila Moravcová z oddelenia marketingu ZOO.

(bl), (kava), TASR, foto: TASR