V Rači odhodili predvianočný stres

n 5.12.2015 8:00 - Bratislava III

Deti z mestskej časti Bratislava-Rača úspešne pomohli svojím rodičom, susedom a známym odhodiť predvianočný stres. Všetkým pripravili čarovné chvíle na račianskych Vianočných trhoch. Tie vypukli podvečer 4. decembra pred Nemeckým kultúrnym domom. Deti recitovali známe vianočné veršíky, spievali tradičné mikulášske pesničky a tancovali na pódiu zľahka a s úsmevom.

Tie najmenšie deti mali na sebe aj biele plášte. Boli to „snehové vločky“ z Materskej školy na Barónke. Predviedli vystúpenia s názvom „Čarovné Vianoce“.

Už na začiatku si slová dvoch „snehových vločiek“ získali pozornosť i srdcia všetkých prítomných mám a oteckov: „Vítame vás všetkých, ktorí ste sem prišli, sadnite si u nás, aby ste si zvykli.

Oči majte dokorán, dobre počúvajte, že sa blížia Vianoce, na pamäti majte!“ Dojímavé a zábavné bolo aj pásmo básní a piesní, ktorými sa predstavili deti z Materských škôl na Cyprichovej a Jána A. Komenského na Hubeného ulici v Krasňanoch.

Trhom nič nechýbalo

Vianočné trhy majú v Rači dlhodobú tradíciu, ale tie tohtoročné sa odlišovali od niekdajších. Boli síce bez snehu, ale deti z Materskej školy na Gelnickej ulici si poradili. Doniesli na pódium misky so „snehom“ z maličkých kúskov papiera a rozsypali do hľadiska.

Vianočným trhom nič nechýbalo, gurmáni si pochutnali v stánkoch na domácich špecialitách, v Červenej lisovni si návštevníci pozreli expozíciu račianskych vín, zúčastnili sa aj na vernisáži výtvarných diel členov združenia Villa art Rača a zoznámili sa i s tvorbou skvelých maliarov ako je Vojtech Polakovič, Gabriel Lovecký i ruská maliarka Oľga Ovsepian, ktorá na Slovensku už 20 rokov žije a maľuje, ale aj učí aj deti.

A tí, ktorí majú radi vláčiky, si prišli „na svoje“ na výstave Klubu železničných modelárov vo veľkej stále Nemeckého kultúrneho domu. Kto však má rád hudobné umenie, sa večer mohol oddať hudbe v podaní žiakov Základnej umeleckej školy na Vrbenského ulici a zúčastniť sa aj na krste nového CD „Putovanie s muzikou“.

Program pokračoval nasledujúci deň

Zaujímavý program pokračoval aj nasledujúci deň. Po vystúpeniach detí aj do Rače prišiel Mikuláš a pred Nemeckým kultúrnym domom sa hneď vytvoril dlhočizný rad detí, ktoré si pre Mikuláša pripravili pesničky i básničky, aby od neho dostali sladkú odmenu v červenom balíčku.

Po Mikulášovi na tribúnu vyšiel i starosta Rače, Peter Pilinský a maliar Polakovič, ktorého obrazy pripomínajú bohatú históriu a tradície Rače. Práve preto jeho obrazy obec vybrala do kalendára na rok 2016.

Kto si kalendár kúpil, dostal aj zlosovateľný kupón. Zlosovanie kupónov sa konalo v prítomnosti starostu. Šťastie sa usmialo na pani Martu z Rače, ktorá vyhrala obraz maliara V. Polakoviča.

Ako prezradila prítomným, jej manželovi sa v noci prisnilo, ako sa jej spýtal, kam má ten obraz zavesiť. „Niekedy sa sny plnia,“ potešil sa starosta Pilinský.

A splnilo sa aj želanie návštevníkov, ktorí v ten večer čakali na úžasné maľovanie pieskom, ktoré vytvárala Eva Aibaz, jedna z najtalentovanejších umelkýň Petrohradskej školy pieskovej animácie s kaukazsko-ruskými koreňmi, absolventka prestížnej Petrohradskej univerzity kultúry a umenia.

Eva je nekonvenčná, kreatívna umelkyňa. Po jej show nasledovali originálne skladby Ameriky 60. rokov v podaní Taste of Brass Orchestra. Zábava pokračovala v Červenej lisovni pri dobrom račianskom vínku.

Text a foto: Margita Škrabálková