Deti si pochutnali na zdravých medových raňajkách

n 21.11.2015 8:00 - Bratislava III

Základná škola Tbiliská privítala dňa 20. novembra vzácnu návštevu na „medových raňajkách“.

Išlo o pani veľvyslankyňu Bernardu Gradišnik, ktorá v krátkosti oboznámila druhákov s tým, prečo Slovinsko venuje práve zdravému medu takú pozornosť, ďalej ich navštívil aj predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovíta Gála.

Ten deťom porozprával čo-to zo života včiel a pani Saša Vojtechová Poklač z Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ktorá deťom porozprávala slovinskú rozprávku o živote jednej pracovitej včielky.

Podpora a prezentácia včelárstva

Túto akciu navrhla Slovinská republika v Európskej komisii ako tradičné podujatie, ktoré sa koná vždy tretí piatok v mesiaci november. Ide o podporu a prezentáciu včelárstva a výrobkov z medu a zdravej životosprávy.

Deti, ktoré vyzdobili jedáleň krásnymi výtvormi o včelách si pochutili na chlebíku a čajíku s medom. Pripravená bola aj ochutnávka rôznych druhov medu. Deti ďakujú za sladké a zdravé „medové raňajky“.

Prečo je med zdravý?

Med sa používa na lekárske účely, ale aj ako pochutina už niekoľko tisíc rokov, sotva by sme našli prírodný produkt, ktorý by sa mu v tomto smere vyrovnal. Záznamy o jeho používaní na hojivé účely siahajú až k starým Babylončanom, Egypťanom, Grékom a Rimanom, ktorým neraz pomohol zahojiť rany.

Svoju cestu do lekárskych postupov si med razil aj v stredoveku a ako výrazný pomocník sa ujal v svetových vojnách ako náhrada antibiotík. Nezavrhla ho dokonca ani moderná medicína, práve naopak, čím ďalej, tým viac sa potvrdzuje, že med nepatrí len do receptov ako chutný prídavok do jedál.  

Prečo je teda med taký zdravý? Preto, lebo obsahuje železo, ktoré podporuje krvotvorbu, draslík, ktorého nedostatok znižuje funkčnosť svalov, ale je aj príčinou porúch srdca, acetylcholín (cholín je látka rozširujúca cievy, pomáha pri liečbe obličiek, pľúcnych ochorení) a antioxidanty, neodmysliteľnú zložku zdravej výživy.

ZŠ Tbiliská, (mrh), foto: ZŠ Tbiliská