Vianočné obdobie začalo zapálením prvej adventnej sviece

n 2.12.2015 8:23 - Myjava

Predvianočné obdobie sa na Myjave už tradične začína zapaľovaním prvej adventnej sviečky na adventnom venci pri fontáne pred mestským úradom. Nebolo tomu inak ani v nedeľu 29. 11., keď sa začal podľa cirkevného kalendára advent.

Napriek tomu, že počasie vôbec nepripomínalo blížiace sa Vianoce, nič to neubralo na radosti detí, ktoré sa spolu s rodičmi zhromaždili pred fontánou. Najskôr sa tí najmladší pochválili pesničkami, básničkami, tančekmi, najmä však koledami, ktoré ich naučili p. učiteľky v škôlke.

Keďže adventné nedele sú štyri, majú to všetky deti pekne rozdelené, a na úvod sa predstavili deti z MŠ Bradáčova ul. Prvú adventnú sviečku prišiel zapáliť ev. farár Samuel Mišiak, ktorý sa k deťom a všetkým prítomným aj prihovoril a pozval ich do evanjelického chrámu Božieho na adventný koncert, ktorý podvečer začal tradičnú sériu štyroch adventných koncertov.

Najkrajšie sviatky

Na Myjave je okrem tohto predvianočného podujatia pripravených viacero podobných akcií, ktoré nám pripomínajú, že sa blížia najkrajšie sviatky roka.

K nim patrí napríklad výstava nazvaná Čaro Vianoc, ktorá od 1. do 9. decembra zdobila výstavnú miestnosť DK S. Dudíka a kde prezentovali svoje výtvory s vianočnou tematikou myjavské školy, CVČ, Domov sociálnych služieb Úsvit, Osveta myjavských Rómov a JDS.

Ochutnávka špecialít

Už tradične patrí k tomuto obdobiu aj vianočný jarmok v dňoch 11. a 12. decembra, spojený s predajom kaprov, kapusty, oblatiek a iných dobrôt a ozdôb vianočného stola.

K tomu patrí aj vystúpenie dychovej hudby Myjavci a Myjavských heligóniek, ale aj kopaničiarska zabíjačka v podaní FS Kýčer a FS KOPA, ktorá je spojená s ochutnávkou zabíjačkových špecialít. Zaujímavé podujatia spojené so sviatočnými dňami Vianoc a Nového roku budú pokračovať až do Troch kráľov v nasledujúcom roku 2016.

Text a foto: (fl)