Talent a umenie nepoznajú hranice

n 25.11.2015 8:00 - Bratislava III

Rovnomenný názvov má súčasná výstava malieb mladej umelkyne Pavlíny Triščovej. Maľuje na plátno i na hodváb, a to pravou nohou, pretože sa narodila bez rúk. Na jej výstave, ktorej vernisáž sa uskutočnila 24. novembra v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici, dominujú najmä jemne stvárnené ženské akty. Už od detstva a na svet vôkol seba dívala s optimizmom a jej umenie pozostáva z malieb rôznych krajín sveta, v ktorom hranice nie sú.

 Plamienok lásky k výtvarnému umeniu ju prvý raz zahrial už v detstve, v košickom ústave pre deti a mládež, kde prežila päť rokov a kde začala najprv kresliť a potom aj maľovať a modelovať.

 Zo začiatku len ako hobby

„Maľovanie som spočiatku vnímala ako hobby a v živote som chcela robiť niečo  iné,“ prezradila  v rozhovore  pred vernisážou svojej hádam už 16. výstavy a dodala: „V základnej škole v Prešove ma zaujal šport.“

Po skončení strednej školy si však dva roky nemohla nájsť prácu. Ale nezúfala. Pustila sa do štúdia cestovného ruchu v Bardejove. Potom dostala možnosť skúsiť šťastie v Dánsku, kde pracovala ako dobrovoľníčka v internetovej kaviarni 9 mesiacov a po návrate na Slovensko začala študovať na vysokej škole a vyštudovala v Prešove na grécko-katolíckej fakulte odbor Animácia voľného času.

Po štúdiu nasledoval ďalší pobyt v Dánsku, keďže využila ponuku 5-mesačného študijného pobytu v dánskej škole. A tam sa jej plamienok lásky k výtvarnému umeniu rozhorel a sprevádza ju životom stále.

Pomoc deťom a rodinám

Jej prvá výstava bola v občianskom združení, kde pracovala. Nasledovali ďalšie výstavy v Prešove, Piešťanoch a ďalších mestách. Už viackrát vystavovala aj v Bratislave, kam sa natrvalo presťahovala.

„Stále sa však pokladám za neprofesionálnu výtvarníčku,“ povedala s veselým úsmevom. Ale jej diela však vyzerajú profesionálne a sú úspešné.

„Ale môj najväčší úspech v osobnom živote je, že som sa pred dvoma mesiacmi vydala,“ prezradila a zdôraznila: „Ďalším mojím úspechom je, že mám stále nové inšpirácie na maľovanie, aj nové príležitosti ukázať ľuďom moje diela.“

Vernisáž  poskytla účastníkom silný umelecký zážitok nielen z obrazov, ale aj z hudobných a speváckych vystúpení hostí Pavlíny Triščovej a mala aj charitatívny rozmer.

Počas vernisáže sa prítomným predstavilo i skvelé združenie, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 2006 a odvtedy podporuje nielen veľmi veľa hendikepovaných športovcov, ale aj sociálne slabšie rodiny i deti s hendikepom.

Aj preto počas vernisáže Pavlína Triščová, ktorá tiež patrí k tomuto združeniu, darovala jeden zo svojich obrazov „Anjelské krídla“, a to kvôli pomoci malému, postihnutému dieťaťu.

Pomoc získal aj prváčik Matyáško, ktorý v škole síce dostáva jednotky, ale pre mozgovú obrnu je odkázaný na invalidný vozík, a tiež súrne potrebuje špeciálnu rehabilitáciu a na tú sa mu vyzbierali niekoľkí účastníci vernisáže. Nuž, umenie zmôže veľa, keď je naozaj bez hraníc.

Text a foto: (mašk)