Festival horských filmov pritiahol mnoho divákov

n 3.12.2015 8:00 - Stará Ľubovňa

Naše mesto bolo v dňoch 20. a 21. novembra hostiteľom zaujímavej akcie, piateho ročníka festivalu horských filmov ZDRUFF, ktorý sa uskutočnil v zrekonštruovanom kine Tatra.

Počas dvoch dní sa v sále premietlo celkovo 26 filmových snímok a organizátori vyslovili spokojnosť aj s účasťou. „Počas dvoch dní navštívilo festival vrátane študentov viac ako 750 divákov. Kinosála bola zaplnená a filmy si prišli pozrieť prevažne mladí ľudia. K lepšej úrovni prispeli aj podmienky v zrekonštruovanom kine Tatra,“ uviedol jeden z organizátorov, Daniel Šak.

Slovenská dokumentárna tvorba

Diváci spod Tatier sa na festivale mohli nechať unášať vírom dobrodružstva a nevšedných outdoorových výkonov svetových, ako aj slovenských športovcov a tvorcov jednotlivých filmov. Festival je prehliadkou toho najlepšieho z bratislavského festivalu Hory a mesto 2015, ktorý je prepojený s medzinárodným festivalom VIMFF v kanadskom Vancouveri, pod vedením programového riaditeľa Alana Formánka.

Filmový program ponúkal špičkové snímky, ktoré zaviedli diváka do sveta lyžovania, paraglidingu, lezenia, kajakovania, bicyklovania, base jumpingu a iných netradičných športov z rôznych kútov sveta. Bohaté zastúpenie mala aj slovenská dokumentárna tvorba, ktorá ponúkala aj dojímavé ukážky zvierat a detí v kontexte s horami.

Cenný hosť festivalu

Medzi divákov zavítal aj Peter Hámor, ktorý je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý okrem himalájskych a karakoramských osemtisícoviek vystúpil aj na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Po premietnutí filmu Annapurna náš historicky najlepší himalájista s divákmi chvíľu diskutoval a cítil sa medzi nimi nemenej lepšie, než v jeho obľúbených horách.

V novootvorenom kine

Ku kvalitnej úrovni podujatia v kine Tatra prispela aj nová premietacia technika či pohodlie v nových sedadlách. Podľa zamestnancov kina novootvorené kino Tatra malo v mesiaci október a november najväčší obrat na online predaných vstupenkách spomedzi všetkých jednosálových kín používajúcich systém Cinemaware na Slovensku.

Okrem dokumentárnych filmov sa návštevníkom predstavil horolezec Stanislav Filkor, ktorý s ďalšími spolulezcami vystúpil na vrchol patagónskej veže Cerro Torre. Nechýbalo ani záverečné posedenie pri dobrej hudbe.

Text a foto: (fs)