Pruské žije svetovým šampionátom vo florbale

n 8.12.2015 14:37 - Ilava

Až päť slovenských reprezentantiek zo ženského národného florbalového tímu, ktorý v úvode 10. svetového šampionátu žien vo fínskom Tampere (4. – 12. decembra 2015) doslova valcuje všetky svoje súperky, pochádza z Pruského.

Miestny ŠK 98, ktorý je v súčasnosti aktuálnym lídrom slovenskej ženskej florbalovej extraligy, tvorí celú jednu štvrtinu 20-členného reprezentačného výberu českého kouča Jaroslava Marksa. Sú to brankárka Karolína Krištofová, útočníčky Jana Trošková a Andrea Šidlová, nepriamo sestry Šponiarové - Zuzana a Michaela, ktoré sú odchovankyňami úspešného domáceho klubu, v súčasnosti však pôsobia ako dve z ôsmich zahraničných legionárok slovenského výberu v 1. FC Vítkovice.

Spanilá jazda skupinou

Nie je bez zaujímavosti, že vekom najmladšie družstvo na šampionáte stihlo za tri dni poblázniť takmer celý florbalový svet. Nielen nespornou krásou mladých Sloveniek, ale predovšetkým predvedenou hrou. Samozrejme, pod spontánny domáci záujem o šampionát sa sčasti podpísali aj televízne prenosy.

Už v prvom piatkovom zápase si Slovenky s prehľadom poradili s Ruskami 4:2 (2:1, 1:0, 1:1), keď sa v slovenskom drese predstavili obe súčasné hráčky ŠK 98 Pruské - Trošková a Šidlová. Ani jedna zo spomínaných aktérok sa však do štatistík úvodného zápasu nezapísala, brankárka Krištofová do neho dokonca nezasiahla.

Rozdávali florbalové lekcie

V sobotu napoludnie už Slovenky doslova zmietli reprezentantky USA 15:2 (3:2, 2:0, 10:0), pričom výrazne sa presadil prvý slovenský útok s kapitánkou Luciou Košturiakovou. Príležitosť v bránke dostala Krištofová z pruštianskeho ŠK 98, do štatistík si dva góly a tri asistencie pripísali okrem iných sestry Šponiarové, Michaela (1+2) a Zuzana (1+1).

V treťom a poslednom nedeľňajšom zápase základnej časti šampionátu fantastické Slovenky vo výborných výkonoch pokračovali. Deklasovali Holandsko1:13 (1:7, 0:5, 0:1) a bez straty jediného bodu, so skóre 32:5 sa stali víťazkami základnej D-skupiny. Tréner Marks od polovice stretnutia dal príležitosť hráčkam z tretej a štvrtej formácie, takže skóre stretnutia v závere už dramaticky nenarastalo. Mládenkovú v bránke vystriedala v 30. minúte Pruštianka Krištofová, z odchovankýň HC 98 si gól a tri asistencie pripísali opäť sestry Šponiarové, Michaela (1+2) a Zuzana (0+1).

V osemfinále s Nórskom

Základná fáza šampionátu bola rozdelená do štyroch štvorčlenných skupín, v ktorých sa tímy jednorázovo stretli systémom každý s každým. Kým z výkonnostne silnejšej A a B-skupiny postúpili dva najlepšie tímy priamo do štvrťfinále a zostávajúce dva do 1. kola play-off, z výkonnostne slabšej C a D-skupiny, kde hrajú aj Slovenky sa do 1. kola play-off kvalifikovali iba dve najlepšie družstvá, ktoré si účasť v najlepšej svetovej osmičke musia ešte vybojovať. Slovenky tak podľa postupového kľúča nastúpia v utorok, 8. decembra 2015 o 15.15 h SEČ proti poslednému tímu A-skupiny - Nórsku.

(tch)