Zmeny v cestovaní vlakom

n 7.12.2015 14:24 - Ilava

Ilavskému regiónu neprinesie decembrová zmena cestovného poriadku vlakov prevratné zmeny, niektoré spojenia sa však zmenia. Od 13. decembra vstupuje do platnosti nový grafikon vlakovej dopravy, ktorý bude platiť do decembra roku 2016.

Ilava leží na hlavnej železničnej trati č. 120. V minulých mesiacoch prešla rekonštrukciou a usporiadaním nástupíšť získala zastávkový charakter. Ilavu aj Dubnicu nad Váhom však obchádza diaľková doprava a to sa nezmení ani teraz.

Osobné vlaky

Prvý osobný vlak v smere na Púchov bude vedený pred piatou hodinou ráno. Zruší sa však jeho pokračovanie do Liptovského Mikuláša, svoju cestu ukončí v Žiline. Školský spoj, na ktorý chodili Ilavčania pred siedmou, pôjde o 10 minút neskôr. Počas dňa pôjdu smerom na Žilinu osobné vlaky v takzvanom takte, čiže budú skoro všetky spoje z Ilavy odchádzať osem minút pred celou párnou hodinou. Vlaky do Trenčína pôjdu tiež v takte, vždy niekoľko minút po celej párnej hodine.

Konečne spojenie s hlavným mestom

Niektoré poobedné spoje budú pokračovaním regionálnych expresov z Bratislavy do Trečína, ktoré budú pokračovať ako osobné vlaky, čím získa Ilava aj Dubnica priame spojenie s hlavným mestom. V smere na Trenčín bude situácia obdobná, priame vozne do Bratislavy povezie ranný vlak o piatej aj o šiestej ráno. Pôjde tak iba v pracovné dni.

Zachovanie rýchlikového spojenia

Rýchlikové spojenie s Košicami zostane zachované v súčasnej podobe po pol šiestej ráno. Osobné vlaky do Trenčína a Nového Mesta nad Váhom sú zostavované tak, aby bolo možné v Trenčíne z nich prestúpiť na rýchliky do Bratislavy. Počas školského roka pôjde v nedeľu podvečer študentský rýchlik, ktorý obslúži Ilavu aj Dubnicu. Cestujúci, ktorí chcú využívať rýchlikové spojenie v iných hodinách a dňoch, musia využiť uzol Trenčín. Pozitívnou novinkou nového grafikonu bude priame spojenie Trenčianskej Teplej a Nemšovej s Olomoucom a Prahou prostredníctvom priameho expresu, ktorý bude premávať v nedeľu cez Vlársky Průsmyk.

Text a foto: (yel)