Zmenia cestovný poriadok vlakov

n 8.12.2015 8:24 - Púchov

Štátny dopravca zmení od nedele 13. decembra svoje cestovné poriadky. Deje sa tak v rámci každoročnej plánovanej zmeny grafikonu vlakovej dopravy v celej Európe.

Hoci sa grafikon výraznejšie mení raz ročne, výluky v okolí Púchova zapríčiňovali v určitých úsekoch meškania alebo náhradnú autobusovú dopravu. Nasledujúcu zimu bude výluk menej, potom sa však zase niektoré vlaky upravia. Súvisí to najmä s plánovným začiatkom výstavby trate z Púchova do Považskej Bystrice a železnice pred Žilinou.

Narovnanie taktu

Púchov leží na niekoľkých linkách osobných vlakov, rýchlikov a expresov. Vo vedení rýchlikov z Bratislavy do Košíc nedôjde k výrazným zmenám. Počas piatkov a nedieľ bude v niektorých denných dobách hodinový takt vlakov do a z Bratislavy. Odchody vlakov sa posunú iba o „minúty“, v niektorých časoch dôjde k miernemu zhusteniu dopravy.

Vo vedení osobných vlakov do Žiliny a Trenčína príde k „narovnaniu“ taktu, čo znamená, že odchody vlakov v jednotlivých hodinách sa zosynchronizujú, aby odchádzali v rovnaké minúty a ich odchody tak boli ľahšie zapamätateľné.

Ukončenie priamych vlakov

Osobné vlaky smerom na Žilinu pôjdu v rannej a poobednej špičke v hodinovom intervale, v sedle a cez víkendy pôjdu „osobáky“ každé dve hodiny. V smere na Trenčín bude dvjhodinový interval osobných vlakov.

Výrazná zmena nastane pri pražských expresoch. Jedno z negatív je ukončenie priamych vlakov do Banskej Bystrice a Zvolena, v Žiline bude nutné prestúpiť. Dokonca pri cestách do Zvolena až dvakrát.

Zmení sa aj čas odchodov týchto vlakov do a zo Žiliny, odkiaľ budú všetky vychádzať. Vzhľadom na plánované výluky za Považskou Bystricou mali mať v oboch smeroch expresy do a z Prahy prestávku v Púchove dvadsať minút.

Železnice uznali, že počas zimného obdobia sa na stavbách pracuje len minimálne a plánované prestoje zrušili. Od konca februára tak nastane pravdepodobne opäť zmena, kde už sa s prestojmi počíta.

V smere na Horní Lideč zruší dopravca poobedný vlak o trištvrte na štyri. V súčasnosti býva často nahrádzaný autobusmi, od decembra nepôjde vôbec. Železnice plánujú v novom období nasadzovať viac moderných súprav, postupne by sa do regiónu mali dostávať ďalšie poschodové jednotky „City elefant“ a nové rekonštruované vozne.

Cestujúci, ktorí chcú počas prvých dní zmeny cestovať, by si nemali zabudnúť skontrolovať zmeny, ktoré v jednotlivých spojeniach mohli nastať.

Text a foto: (yel)