Brodzianske múzeum ožilo hudbou

n 6.12.2015 8:00 - Partizánske

Sobotný večer 21. novembra vniesol do všedného týždňa nezameniteľnú atmosféru. Do priestorov Slovanského múzea A. S. Puškina zavítali dvaja talentovaní speváci – Gréta Švercelová a Peter Oswald.

Koncert označený názvom Hudba v múzeu sa konal už po druhýkrát. Ešte v júni tohto roku si operní speváci zaspievali pred početným publikom. Miesto pre novembrový koncert poskytli priestory bývalej knižnice baróna Friesenhofa.

Stoličky sa postupne zapĺňali a neveľká miestnosť vytvorila príjemnú komornú atmosféru. Medzi divákmi sa našli aj známi, priatelia, rodina, či kolegovia spevákov. Sama Gréta Švercelová je totiž rodáčkou z Brodzian a v súčasnosti vyučuje spev na Základnej umeleckej škole v Partizánskom.

Prvé piesne zazneli niečo po pol piatej. Do niekoľkých piesní sa tichým spevom zapojili aj samotní diváci. Pomedzi spev, chytľavé no aj ponuré melódie, speváci spomínali na svoje účinkovanie na Novej scéne v Bratislave. Spoločne vystupovali v niekoľkých operetách.

Priateľská atmosféra počas celého večera

Večer sprevádzali hlasy tenor a soprán a melódie spojené s veselými zážitkami ale aj hlbšími myšlienkami. Zazneli tóny často spomínanej operety Cigánsky barón, operné árie, piesne operného skladateľa Franza Lehára, či šansóny v podaní Gréty Švercelovej.

Hlboký tenor Petra Oswalda strhol pozornosť divákov aj piesňou v taliančine. Okrem spevu však dostalo miesto aj hovorené slovo. Mnohé zážitky z divadelných dosiek vyvolali smiech, no donútili aj zamyslieť sa. Speváci hovorili o svojich skúsenostiach, kolegoch a priateľoch zároveň.

Program však spestrili aj hudobné nástroje. Okrem výbornej hry na klavír si Peter Oswald zaspomínal aj na husle. Na tie si totiž po 50. rokoch zahral práve na koncerte v Brodzanoch. Speváci sa napokon rozlúčili s prísľubom opätovnej návštevy brodzianskeho múzea.

Text a foto: Katarína Jenisová