Vianočná nákupná horúčka vrcholí

n 7.12.2015 8:00 - Partizánske

Nákupná horúčka už začala. Preplnené parkoviská, vianočná atmosféra na každom kroku na nás číha už od novembra. Dostávajú sa k nám aj novoty v podobe čierneho piatka, či dňa nenakupovania.

Sociálne slabší nakupujú aj prostredníctvom sociálnych kupónov. I keď Vianoce prídu až koncom decembra, obchodníci spustili vianočný ošiaľ už v novembri. V Partizánskom sa to prejavilo aj na premávke.

Parkoviská plné áut

Prichádzajú nakupovať ľudia z celého okresu, parkoviská sú plné áut, zvýšenú premávku monitorujú policajné hliadky. Meria sa tiež dodržiavanie maximálne povolenej rýchlosti. Obchodné triky sa preberajú zo zahraničia. Jednou z noviniek je aj Black Friday – čierny piatok.

V tieto piatky sa supermarkety snažia prilákať viac zákazníkov prostredníctvom výrazných zliav. Ľudia pri vidine výhodnej kúpy kupujú aj to, čo nepotrebujú. Malé obchody takýmto akciám nevedia konkurovať.

Deň nenakupovania

Na vyváženie čiernych piatkov vznikol Buy Nothing Day – deň nenakupovania, ktorý pripadá na 27. novembra 2015. Organizátori tohto dňa vyzývajú ľudí, aby sa pokúsili vydržať 24 hodín bez nakupovania. Namiesto toho môžu tráviť čas v rodinnom kruhu, športovaním, či pri dobrej knihe.

Ak predsa len niečo potrebujú kúpiť, mali by zájsť do menšieho obchodu namiesto preplnených nákupných centier. Cieľom tejto akcie je dosiahnuť, aby ľudia menej nakupovali a viac aktívne žili.

Sociálne kupóny

Sociálne slabší občania mávajú problém so zadelením peňazí. Aby sociálne dávky neutrácali na alkohol a cigarety, dostávajú vybraní príjemcovia pomoc v hmotnej núdzi a prídavky na dieťa prostredníctvom sociálnych kupónov.

Sú balené v praktickej šekovej knižke s možnosťou personalizácie – vytlačenie mena, priezviska, účelu. Mesto, či obce určujú, kde je kupón lokálne použiteľný a tento nie je možné použiť na iný účel. Používanie sociálnych kupónov funguje podobne, ako používanie stravných lístkov.

Kupóny majú ochranné prvky podobné ochranným prvkom na bankovkách. Pri neopatrnom vytrhávaní jednotlivých kupónov zo šekovej knižky nastáva poškodenie ochranných prvkov. Takto poškodené kupóny obchodníci neprijmú. Z hodnoty kupónu nie je možné vydať preplatok. Neuspejú ani tí, ktorí by chceli zameniť kupóny za hotovosť.

(rb), TASR