Viac foto v galérii

Vianočná výstava v Podjavorinskom múzeu

n 30.11.2015 14:54 - Nové Mesto nad Váhom

Podjvorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom v spolupráci s Jozefom Vydrnákom slávnostne otvorilo 4. decembra výstavu s vianočnou tematikou pod názvom Vianočná situácia.

„V duchu som nazval túto výstavu Radujme sa, veseľme sa, pretože sa tu nachádza množstvo obrazov, ktoré pripomínajú Vianoce,“ prezradil kurátor výstavy Rudolf Dobiáš. Majster Jozef Vydrnák vystavuje spolu 41 diel.

V prvej miestnosti autor predstavuje svoje obrazy z obdobia deväťdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa venoval grafickej technike. V druhej miestnosti sú mozaiky a kompozície, ktoré dotvárajú tematiku obdobia Vianoc, ako sú zimné motívy a krajiny.

Pri svojich maľbách používa znaky a symboly

„Mojou ikonou je Madonna s dieťaťom, ktorá je zložená z dvoch svetožiar, dvoch čiar, stredového kruhu spájajúceho a dotvárajúceho celú maľbu,“ dodal Jozef Vydrnák. Zdrojom inšpirácií sú staré knihy, z ktorých sa snaží dešifrovať rôzne znaky. Jeho obrazy sú pestrofarebné, zvýrazňujú radosť a pohodu.

Zo života Jozefa Vydrnáka

Jozef Vydrnák sa narodil 27. marca v Trenčíne. Študoval na Slovenskej technickej univerzite a neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pracuje v slobodnom povolaní, venuje sa maľbe, kresbe, voľnej a úžitkovej grafike a karikatúre.

Jeho široký umelecký záber zahŕňa aj ilustrácie, knižné úpravy a realizácie v architektúre. Publikuje v periodickej tlači, svoje diela vystavoval na 39 samostatných a viac ako 100 kolektívnych výstavách doma i v zahraničí.

Jeho práce sú v stálych zbierkach niekoľkých galérií a tiež v súkromných zbierkach v zahraničí. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení. Žije a tvorí v Dubnici nad Váhom.

Betlehem Mariána Mikulca

Zároveň bol verejnosti sprístupnený veľký pohyblivý betlehem zo Zemianskeho Podhradia tvorcu Mariána Mikulca, ktorý každoročne dotvára vianočnú atmosféru. Výstavu v priestoroch Podjavorinského múzea si môžu návštevníci pozrieť až do 10. februára.  

(sm), foto: autor