Viac foto v galérii

Do mesta zavítal sv. Mikuláš

n 7.12.2015 10:16 - Nové Mesto nad Váhom

Prichádza ten zázračný vianočný čas a opäť po roku zavítal do mesta sv. Mikuláš, aby obdarúval všetky deti. Sprievody, návštevy a vystúpenia so slávnou trojicou, Mikuláš, čert a anjel prebehli takmer v každej obci na Slovensku.

Novomestské námestie plné detí ho privítalo veľkým potleskom. Deti sv. Mikulášovi recitovali a spievali piesne, ktoré si pre neho pripravili. Anjeli spolu s nezbedným čertom pomáhali Mikulášovi pri rozdávaní sladkostí. Ani dospelí, ktorí prišli s deťmi, neobišli naprázdno.

Na námestí sa mohli zohriať vianočným punčom a medovinou. Nakoniec sa nočná obloha rozžiarila od farebného ohňostroja. Keď na Mikuláša sneží, bude požehnaný rok. Na svätého Mikuláša, už je celá zima naša.

Aj tak znejú príslovia, ktoré sa spájajú s týmto sviatkom. Mikuláš, Dedo Mráz, Papá Noel či Santa Claus. Každý, bez rozdielu veku, miluje starého pána s dlhou bielou bradou a červenou čapicou na hlave.

Nie je totiž nič krajšie, ako obdarovať a byť obdarovaný. Najväčšiu radosť, ktorú môžu rodičia a dospelí vôbec prežiť, je vtedy, keď vidia radosť v detských očiach a vzrušenie pri rozbaľovaní darčekov. Je to magický moment, keď aj múdri uveria, že darčeky nosí Mikuláš alebo Ježiško.

Dvaja pomocníci – čert a anjel

Bývalo silno zakoreneným a krásnym zvykom, že Mikuláš, čert a anjel chodili po domoch, aby obdarili deti. Mikuláš mal biskupskú čiapku na hlave a v ruke barlu, na sebe dlhú bielu košeľu, na tvári mal dlhú bradu a fúzy urobené z vaty či papiera tak, aby ho nebolo poznať.

Čert mal kožuch prevrátený naruby, opásaný bol reťazou, ktorou štrngal, na kožuchu mohol mať aj zvončeky, tvár mal zamazanú od uhlia. Anjel mal biely odev, krídla z papiera, tvár zamúčenú, aby ho nebolo poznať. Po príchode do domu sa Mikuláš pýtal, či sa deti vedia modliť, prípadne či boli poslušné a vyzval ich, aby mu zarecitovali básničku.

Čert zase strašil najmä malé deti. Mikuláš, ktorý mal na chrbte veľkú nošu, z nej vybral drobné darčeky a obdaril nimi deti.

Zvyky a tradície

Okrem klasických mikulášskych obchôdzok v niektorých lokalitách Slovenska, napríklad v Potvoriciach neďaleko Nového Mesta nad Váhom, chodievali na Mikuláša do kúdeľnej izby štyria mládenci – jeden bol oblečený ako Mikuláš, druhý mal masku medveďa, tretí bol gazda vedúci medveďa na retiazke. Štvrtý bol maškara alebo čert. S mládencami zvykol chodiť ešte harmonikár. Tieto obchôdzky mali žartovný ráz a boli určené pre slobodné dievčatá. Mládenci žartovali a dievčatá im odriekali posmešné modlitbičky.

(sm), foto: autor