Očakávali zrušenie, namiesto toho sa bude zubačka využívať aj naďalej

n 7.12.2015 8:57 - Rimavská Sobota

Snahou miestnej samosprávy v Tisovci (okres Rimavská Sobota) bude udržať osobnú vlakovú prepravu na železničnej trati smerom na Brezno aj v budúcnosti. Uviedol primátor mesta Peter Mináč, podľa ktorého je pri tomto úsilí veľkou pomocou zubačkový parný vlak, ktorý premáva na spomínanej trati.
      
„Budeme stále trvať na tom, aby osobná preprava na tejto trati bola zachovaná. Myslím si, že boj o udržanie premávky sme vyhrali už tým, že sme spustili atrakciu v podobe parného vlaku. Oživila celý región a počas tohto roka sa u nás vlakom previezlo 2562 turistov,“ informoval Mináč, podľa ktorého má osobná vlaková preprava význam nielen z hľadiska nižších cestovných nákladov pre ľudí, ale tiež pri ďalšom rozvoji turizmu, ktorý súvisí s neďalekou Muránskou planinou a so samotnou zubačkou.
 

NEPREHLIADNITE: Týždeň v politike: Fico to rozbalil, Martvoň pohnojil!

     
„Už teraz si objednávku na prepravu naším parným vlakom počas budúceho roka podali tri zahraničné firmy. Pripravujeme navyše pripomenutie si 120. výročia tejto trate, ktoré sa bude konať v dňoch 8. a 9. októbra 2016. Chceme budovať a skvalitňovať zázemie občianskemu združeniu Zubačka, aby mohli pokračovať vo svojich aktivitách,“ zdôraznil primátor s tým, že práve cestovný ruch môže tento región pozdvihnúť.

Očakávali útlm     

Železnica z Tisovca do Brezna vedie prakticky súbežne so štátnou cestou I/72, ktorej najkomplikovanejšia, približne štvorkilometrová časť cez sedlo Zbojská bola po približne 2,5-ročnej rekonštrukcii začiatkom decembra odovzdaná do užívania.

V tejto súvislosti sa objavili názory, že po zrekonštruovaní a rozšírení spomínaného úseku dôjde k útlmu či úplnému zrušeniu osobnej prepravy na uvedenej trati. O možnom zrušení osobných vlakov sa hovorilo už napríklad v roku 2011 a naposledy začiatkom tohto roka.

TASR, foto: TASR