Kaštieľ v Malých Zlievcoch by mal byť ozdobou, nie hrozbou

n 4.12.2015 12:13 - Veľký Krtíš

Havarijný stav kaštieľa v obci Malé Zlievce stojí v blízkosti hlavnej cesty, čím ohrozuje autá i chodcov. Neobývaná budova je už niekoľko rokov na predaj, no dodnes sa jej nik neujal. Hrozí jej samovoľné spadnutie.

Obec Malé Zlievce v okrese Veľký Krtíš rieši otázku chátrajúcej budovy už niekoľko rokov. Bývalá starostka Darina Huďanová sa pokúšala vyriešiť problém s pamiatkou, no neúspešne. Súčasný starosta obce Jozef Filkus sa problematike rozpadajúcej sa budovy venuje tiež, ale podľa jeho slov sa mu v blízkej dobe tento problém nepodarí vyriešiť.

O kaštieľ mali záujem

Ešte počas roku 2007 mali o kaštieľ záujem viacerí kupci, nevedeli sa však dohodnúť s majiteľmi budovy. Obec v minulosti spolu s vlastníkom kaštieľa požiadala pamiatkový úrad o vyňatie pamiatky zo zoznamu kultúrnych pamiatok, avšak neúspešne.

Ak je stavba na zozname pamiatok, počas jej rekonštrukcie by sa museli dodržiavať prísne nariadenia, ktoré by opravu niekoľkonásobne navýšili. Aj toto je jeden z faktorov, ktorý odrádza záujemcov o kúpu budovy. Možným spôsobom, ako sa dostať k pár tisíc eur, je udeliť majiteľom kaštieľa pokutu, čo má obec v právomoci.

„Nemyslím si, že by to kaštieľu pomohlo. No ak nenájdeme iné riešenie, zvažujem aj túto možnosť,“ hovorí Filkus. Súčasný stav kaštieľa sa rýchlym tempom zhoršuje. Ešte počas júna v roku 2012 bola na stene budovy jedna prasklina a bola spadnutá iba malá časť strechy.

Panuje strach o vlastnú bezpečnosť

Približne na konci roku 2012 sa zrútila polovica strechy a štvrtina muriva, dokonca sa objavili praskliny oddeľujúce od seba celé múry. Pod tento alarmujúci stav sa podpísala aj zvýšená frekventovanosť áut a kamiónov prechádzajúcich cez obec.

Dôvodom bola oprava cesty medzi mestami Veľký Krtíš a Lučenec, pričom obchádzka viedla aj cez Malé Zlievce. Častejšie otrasy do veľkej miery ovplyvnili statiku kaštieľa. V roku 2013 sa dokonca zadný múr budovy zrútil do susednej záhrady.

Susediace rodiny sa obávajú o svoju bezpečnosť. Ak bude tohtoročná zima naozaj tuhá, obec sa obáva  ďalších možných zrútení steny. Stavba kaštieľa sa viaže k roku 1709, kedy ju dal postaviť gróf Pavol Pronáy. Potomok predchádzajúcej majiteľky Ján Gál, ktorý zdedil budovu, chcel kaštieľ predať, avšak už vtedy chátrajúcu budovu nikto nechcel odkúpiť.

 

Text: Martina Púpavová, foto: Štefan Rimaj