Vianočná známka v podaní žiakov z Rozmarínky

n 7.12.2015 8:33 - Komárno

Vianočná pošta je unikátna aktivita Slovenskej pošty, ktorú pozitívne vníma široká verejnosť už niekoľko rokov.

Deti majú možnosť napísať či nakresliť svoje priania Ježiškovi, ktorý na každé listové želanie odpovedá, dokonca aj s malým darčekom. Za 16 ročníkov prišlo Ježiškovi takmer 1,5 milióna listov. V novembri Slovenská pošta slávnostne otvorila 17. ročník obľúbenej Vianočnej pošty už tradične v Rajeckej Lesnej.

Pri tejto príležitosti pokrstili tohtoročnú špeciálnu detskú poštovú známku majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej pošty Tomášom Druckerom.

Pre naše mesto bola táto akcia výnimočná, lebo autormi motívu tohoročnej víťaznej známky boli žiaci z výtvarného krúžku na Rozmarínovej ulici, vďaka ktorým sa stalo Komárno slávnym. Pani Kubalová pôsobí od roku 2005 v tejto základnej škole a v rámci výtvarného krúžku sa aktívne zapája do rôznych výtvarných súťaží.

Súťaž Vianočnej pošty má vznešenejšie poslanie, v očiach detí predstavuje niečo krásne, ľudské a majestátne. Je možnosťou načrtnúť detský sen, túžbu alebo želanie.

Členovia výtvarného krúžku kreslia kresby každoročne v rámci tejto súťaže, nebolo tomu inak ani minulý rok, keď bolo zaslaných okolo 150 kresieb jednotlivcov a jeden spoločný obrázok, na ktorom spolupracovalo 122 detí a použilo sa 24 kusov výkresov formátu A3, ktoré potom deti zlepili dokopy, ako nám potvrdila pani Kubalová.

V rámci Vianočnej pošty porota hodnotí práce v štyroch kategóriách, obálka s podtlačou, pečiatka, pohľadnica a známka.

V minulom roku sa žiakom Rozmarínky podarilo vyhrať v dvoch kategóriách, a to obálka s podtlačou a pečiatka. V kútiku duše dúfali, že sa im v tomto roku podarí zvíťaziť v najatraktívnejšej kategórii, ktorá predstavuje obrázok na známke.

Túžba sa stala skutočnosťou, ba Rozmarínčatá vyhrali všetky štyri kategórie. Nasledovala už len cesta do Rajeckej Lesnej, na miesto, kde sa uskutočnil slávnostný krst vianočnej poštovej známky, z ktorej sa vytlačilo milión kusov, ktoré sa budú predávať v hodnote 45 centov.

 

Cesta síce trvala štyri hodiny, ubehla veľmi rýchlo, povedali nám deti, ktorých bolo až 17 a spolu s riaditeľkou školy H. Weszelovszkou a Kubalovou sa nevedeli dočkať príchodu na miesto činu. Po kultúrnom programe a slávnostných príhovoroch to prišlo.

Špeciálnu detskú poštovú známku 2015 uviedli do života majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan a generálny riaditeľ Slovenskej pošty. Krstilo sa poštárskymi bicyklami, ktorých kolesá boli natreté farbami pošty, modrou a žltou a prešli nimi cez znázornený obraz známky, na ktorej je kresba vianočného kapra.

Terezka, žiačka 5. B triedy nám prezradila, že v Rajeckej Lesnej bolo nádherne, vládla tam už vianočná atmosféra. Na stretnutie s Petrom si spomína akoby to bolo včera, atmosféra bola napätá, všetci ho veľmi čakali, dokonca mu niektoré deti pripravili transparenty.

Nášmu výtvarnému krúžku sa podarilo s ním vyfotiť a získať jeho podpis, podotkla. Žiaci Rozmarínky prajú svojej známke, aby sa dostala do rôznych kútov Slovenska  a sveta.


Text a foto: (klk)