Prikrmujete zvieratá? Pozor, aby to nespôsobilo viac škody ako úžitku

n 3.12.2015 19:29 - Žarnovica

Skúsenosti s divo žijúcimi zvieratami hovoria pre obyvateľov miest a sídlisk jednoznačne: Zvieratá v prírode nekŕmte! Problémom dnešných miest je, že mnoho potravín, podľa štatistík viac ako 25 percent, končí v odpadkových košoch, čo je voda na mlyn pre príchod divo žijúcich zvierat v prírode.

Už v detstve sme sa učili, že jedlo sa nevyhadzuje, napriek tomu sa v posledných rokoch s jedlom plytvá. Jedlo sa vyhadzuje do košov, na zem aj priamo zvieratám. To však môže spôsobiť problémy, ktoré si „milovníci zvierat“ nemusia na prvý pohľad uvedomovať.
 

PREČÍTAJTE SI: Konkurečný boj: Stiahne ministerstvo dopravy štátne IC v prospech súkromníka?

Zvieratá sa v zime sťahujú do miest

Najmä počas zimného obdobia vidno, že zvieratá sa z lesov a vodných tokov sťahujú bližšie k ľuďom. Prvým signálom sú hladné medvede v období pred zimným spánkom, ktoré získavajú na odvahe, aby dostatočne doplnili vrstvu podkožného tuku na zimu.

Chybou je aj prikrmovanie kačíc a ostatného vodného vtáctva. Zostatky z pečiva klesajú na dno a usadzujú sa na dne najmä v stojatých vodách jazier a vodných nádrží. Tým spôsobujú komplikácie rybám a vodným živočíchom s ich životným prostredím a priestorom.

Navyše, zvyšky pečiva na súši – brehoch potokov a jazier, priťahujú potkany a hlodavce, ktoré sa v prípade sídlisk presťahujú k základom stavieb panelových domov alebo priamo do pivnice, kde môžu poškodiť zásoby potravín a zariadenie s následkom nepredvídaných udalostí.

Divé zvieratá v blízkosti obydlí 

Následky spomenuté vyššie poznajú mnohí z nás. V mestách okresu Žarnovica nie je problém vidieť, najmä v časti sídlisk, diviaka, líšku alebo aj vodné vtáctvo. Odpoveď na otázku, kde sa v týchto končinách vzali, je jednoduchá – láka ich jedlo v košoch, na cestách a chodníkoch.

Milovníci divých zvierat, nekŕmte ich. Jedlo si vážme a nedokazujme našu plnú peňaženku jedlom v smetnom koši. Pokiaľ je zima bez snehu, vo svojom prostredí majú divé zvieratá dostatok jedla, nerobme líške chuť na hamburger, keď jej prirodzenou stravou sú hlodavce. Rovnako je to aj v prípade iných divých zvierat – nepozývajme ich na nedeľný obed.

Text a foto: (zs)