Martin Vaculík v sezóne 2015 obhájil status svetovej špičky

n 30.11.2015 15:10 - Žarnovica

Martin Vaculík má za sebou ďalšiu úspešnú sezónu, v ktorej potvrdil status historicky najlepšieho slovenského plochodrážneho jazdca a jazdca absolútnej svetovej špičky.

Počas sezóny Vaculík štartoval v poľskej Ekstralige, švédskej Elitserien, českej Extralige, zasiahol aj do seriálu majstrovstiev sveta a majstrovstiev Európy, pričom štartoval i vo voľných pretekoch a dvakrát sa predstavil aj na pretekoch v Žarnovici.

Poľská Ekstraliga

V poľskej Ekstralige Vaculík štartoval v roku 2015 rovnako ako v predchádzajúcich sezónach za Uniu Tarnów. V jej farbách sa predstavil vo všetkých osemnástich pretekoch v sezóne, pričom sa stal jej najlepším jazdcom a s bodovým priemerom 2,242 bodu na jazdu sa zároveň stal šiestym najlepším jazdcom poľskej Ekstraligy celkovo.

Podľa bodového priemeru na jazdu. Lepší od neho boli len úradujúci majster sveta Brit Woffinden, aktuálny vicemajster sveta Američan Hancock a Poliaci Hampel, Zmarzlik a Protasiewicz. A práve vďaka Vaculíkovi a domácemu Poliakovi Kolodziejovi to dotiahla Unia Tarnów až do play-off poľskej Ekstraligy, kde však v semifinále nestačila na Betard Spartu Wrocław, s ktorou prehrala v súčte dvojzápasu 86:94.

Najprv prehrala v Częstochowej u súpera 36:54 a následné domáce víťazstvo v pomere 50:40 jej už na postup nestačilo. Unia Tarnów si však napravila chuť v súboji o tretie miesto, kde zdolala KS Toruń v súčte dvojzápasu 103:77, keď najprv vyhrala u súpera 50:40, aby víťazstvo potvrdila aj doma, keď vyhrala 53:37.

Vaculík štartoval v poľskej Ekstralige v tejto sezóne v 95 jazdách, v ktorých štyridsaťkrát zvíťazil, tridsaťpäťkrát bol druhý, štrnásťkrát tretí a iba šesťkrát bol posledný. Aj napriek úspešným rokom stráveným v Tarnówe, Vaculík mení v Poľsku zamestnávateľa, ktorým bude pre sezónu 2016 KS Toruń.

Vďaka výborným výkonom za Uniu Tarnów sa Vaculík mohol zúčastniť aj na individuálnych medzinárodných majstrovstvách poľskej Ekstraligy v Leszne, ktorých sa mohli zúčastniť len najlepší jazdci tejto najlepšej plochodrážnej ligy sveta.

Tieto preteky Vaculík výborne začal, keď po odjazdených štyroch jazdách mal na konte z dvanástich možných jedenásť bodov. Bol na čele pretekov, pričom zaujal súbojmi na dráhe, či už s Poliakom Walasekom alebo s Rusom Sajfutdinovom, ktoré vyhral.

V poslednej jazde základnej časti pretekov a aj vo finále však bol posledný, a tak obsadil v pretekoch nepopulárne štvrté miesto.

Švédska Elitserien

Vo Švédsku jazdil Vaculík v sezóne 2015 za Rospiggarnu Hallstavik, pričom sa stal po domácom Švédovi Jonssonovi jej druhým najlepším jazdcom. A s bodovým priemerom 2,035 bodu na jazdu bol celkovo jedenástym najlepším jazdcom švédskej ligy, čo sa týka bodového priemeru na jazdu.

Tímu Rospiggarne Hallstavik sa však darilo menej, keď v sedemčlennej tabuľke švédskej Elitserien obsadil predposledné šieste miesto a do štvorčlenného play-off nepostúpil.

Vaculík sa za Rospiggarnu Hallstavik v tejto sezóne predstavil vo všetkých dvanástich pretekoch, v 58 jazdách, z ktorých dvadsaťšesť vyhral, jedenásťkrát bol druhý, jedenásťkrát bol tretí a celkovo desaťkrát bol posledný – štvrtý vo svojej jazde.

Česká Extraliga

V českej Extralige Vacuík jazdil v uplynulej sezóne za Pardubice, s ktorými získal titul. Celkovo za Pardubice štartoval trikrát, v prvých pretekoch si pripísal na konto jedenásť bodov z dvanástich možných, v druhých pretekoch získal komplet dvanásť bodov a v tretích pretekoch v českej Extralige v sezóne 2015 ukoristil deväť bodov z dvanástich možných.

Celkovo sa v českej Extralige v sezóne 2015 odjazdilo osem pretekov, avšak Vaculík štartoval len v troch, keďže Pardubice si v predstihu zabezpečili titul a na posledné preteky v sezóne už nepotrebovali posily zo zahraničia, či už práve Vaculíka alebo Slovinca Žagara.

Vaculík v českej Extralige štartoval celkovo v dvanástich jazdách, z ktorých deväť vyhral, dvakrát bol druhý, raz tretí a ani raz posledný.

Majstrovstvá sveta

Vaculík v sezóne 2015 nevynechal ani kvalifikáciu na Speedway Grand Prix 2016. Kvalifikačné kolo v nemeckom Abensbergu sa stalo jeho korisťou, keď v týchto pretekoch získal štrnásť bodov z pätnástich možných.

Oveľa menej sa mu však darilo v semifinále kvalifikácie do Speedway Grand Prix 2016 v talianskom Terenzane, kde získal iba sedem bodov, aby obsadil celkové deviate miesto, ktoré znamenalo len pozíciu druhého náhradníka pre Speedway Grand Prix Challenge v Rybniku.

Vaculíka môže mrzieť najmä druhá a tretia jazda, v ktorých nebodoval a ani zlepšený výkon v závere, už na postup nestačil. Vaculík sa tak v sezóne 2016 nepredstaví v Speedway Grand Prix, keďže od usporiadateľskej agentúry BSI nedostal voľnú kartu.

Majstrovstvá Európy

Rovnako ako v sezónach 2013 a 2014, Vaculík štartoval aj v sezóne 2015 vo finálovej sérii majstrovstiev Európy- Speedway European championships.

V sérii štyroch pretekov obsadil postupne trináste, šieste, siedme a siedme miesto, pričom ani raz sa nedostal do finále a len v nemeckom Landshute sa predstavil v jazde Race-off.

Celkovo však v klasifikácii majstrovstiev Európy pre rok 2015 obsadil štvrté miesto, keď získal rovnako tridsaťtri bodov ako klubový kolega z Tarnówa Kolodziej a práve vďaka tomuto štvrtému miestu v celkovej klasifikácii v roku 2015 sa predstaví aj vo finálovej sérii majstrovstiev Európy 2016, kde má isté miesto prvá pätica z roku 2015.

Na rok 2016 Vaculík avizuje boj o titul majstra Európy, ktorý už získal v roku 2013. Majstrom Európy pre rok 2015 sa napokon stal rovnako ako v roku 2014 Rus Sajfutdinov, druhý bol Dán Pedersen a tretí Švéd Lindbaeck.

Preteky v Žarnovici

Vaculík sa v sezóne 2015 predstavil v Žarnovici dvakrát. Prvýkrát to bolo počas pretekov Jadranských dvojíc, kde síce získal plný počet osemnásť bodov, ale keďže Patrik Búri a Michal Tomka nezískali žiadne body, trio domáceho Speedway clubu skončilo na celkovom piatom mieste zo siedmich družstiev.

Druhými Vaculíkovými pretekmi v Žarnovici v sezóne 2015 bol 52. ročník tradičnej Zlatej prilby SNP, ktorú bez straty bodu vyhral.

Bolo to už jeho celkové štvrté víťazstvo na týchto pretekoch a už len jedno víťazstvo mu chýba, aby získal Zlatú prilbu do svojho vlastníctva natrvalo, keďže tú vyhráva pretekár, ktorý na týchto legendárnych pretekoch vyhrá buď trikrát za sebou alebo päťkrát celkovo.

V týchto pretekoch zaujala najmä finálová jazda a krásny súboj Martina s Čechom Milíkom, ktorý po horšom štarte napokon získal pre seba práve Vaculík a Milík sa musel uspokojiť s druhým miestom, pred tretím rovnako Čechom Suchánekom.

Vaculík tak rovnako v roku 2015, ako v roku 2014, kedy tiež v Žarnovici štartoval dvakrát nenašiel na tamojšej dráhe premožiteľa a jeho posledná prehra v Žarnovici sa datuje do roku 2013, kedy obsadil celkové štvrté miesto v žarnovickom Challenge majstrovstiev Európy.

Ostatné preteky

Vaculík v sezóne 2015 štartoval aj v pretekoch Polish speedway battle v Krosne, kde sa predstavil v tíme „Słowiańskom“ proti domácim Poliakom.

V týchto pretekoch získal osem bodov plus jeden bonusový bod v šiestich jazdách a bol druhým najlepším jazdcom svojho tímu, ale napriek tomu nezabránil prehre svojho tímu v pomere 38:52.

Okrem Zlatej prilby SNP sa Vaculíkovi podarilo vyhrať aj oveľa kvalitnejšie obsadené preteky „Opolska Karolinka“ v Opole, kde síce po základnej časti pretekov bol druhý, keď získal desať bodov z dvanástich možných v štyroch jazdách, ale vďaka víťazstvu v semifinále a vo finále, v pretekoch celkovo triumfoval pred Dánom Pedersenom a Lotyšom Lebedevsom.

Menej sa mu však darilo na tradičnom Tomíčkovom memoriáli v Prahe, kde získal iba tri body a obsadil celkové trináste miesto, keď do poslednej – piatej jazdy už ani len nenastúpil, keďže po úvodných štyroch jazdách stratil šancu na finále.

Víťazom štyridsiateho siedmeho ročníka Memoriálu Luboša Tomíčka sa stal napokon Poliak Przemyslaw Pawlicki.

Text a foto: (mc)