V Banskobystrickom kraji otvorili zrekonštruovaný štvorkilometrový úsek

n 1.12.2015 21:15 - Brezno

Úsek cesty I/72 cez horský priechod Zbojská medzi Tisovcom v Rimavskosobotskom okrese a Breznom, ktorý je v tomto regióne jediným prepojením medzi severnou a juhovýchodnou časťou Banskobystrického kraja, dnes po približne dva a pol ročnej rekonštrukcii oficiálne odovzdali do užívania.

Na otvorení cesty sa zúčastnili predstavitelia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR SR), Slovenskej správy ciest (SSC), dodávateľských spoločností, ako i zástupcovia miestnych samospráv.
 

NEPREHLIADNITE: Čislák verzus zdravotné sestry: Niektoré už výpovede stiahli!


      
Podľa slov štátneho tajomníka MDVRR SR Viktora Stromčeka bol dnes odovzdaný úsek jedným z najkomplikovanejších, aké sa realizovali za posledné roky. „Sme radi, že sa nám podarilo v stanovenom čase túto cestu zrekonštruovať napriek tomu, že sa vyskytli extrémne situácie ako veterná smršť či zosuv kameňov,“ povedal s tým, že dnes je už spomínaná komunikácia moderná a bezpečná.

Krátky, ale náročný

Generálny riaditeľ SSC Roman Žembera pri otvorení uviedol, že síce ide o krátky úsek, avšak veľmi náročný. „Cesta bola rekonštruovaná v zložitom horskom teréne Národného parku Muránska planina, čo nám dosť zväzovalo ruky z projekčného hľadiska, ako aj z hľadiska výstavby,“ vysvetlil a dodal, že stavbári v rámci rekonštrukcie pracovali až na 70 objektoch.

„Okrem samotného telesa cesty to boli rôzne oporné múry, mosty, kanalizácie, priekopy, priepusty či dokonca odstrel brala. Prakticky všetko, čo sa dá pri rekonštrukcii cesty robiť, sa tu objavilo,“ konštatoval.

Stavba I/72 Zbojská - Sedlo Tisovec - Čertova dolina mala celkovú dĺžku 4210 metrov (m). Rekonštrukcia spočívala v úprave šírkového usporiadania cesty a čiastočného zlepšenia smerových pomerov.

TASR, foto: TASR