Ondáš: Jeseň bola o kolektíve

n 30.11.2015 8:00 - Spišská Nová Ves

Fanúškovia na Spiši čakali dlhých pätnásť rokov, kým ich hráči budú bojovať na druholigovom poli o majstrovské body. Ich hlad po dobrom futbale odzrkadľujú ligové návštevy. Na deväť domácich stretnutí bolo zvedavých dokopy 7 986 divákov, čo je priemerne 887 ľudí.

Spišskonovovešťania sa za svoje výkony v silnej konkurencii nemusia hanbiť. Po jesennej časti sa nachádzajú mimo pásma zostupu, majú päťbodový náskok pred predposlednou Tepličkou nad Váhom a šesťbodový pred ostatnou Rimavskou Sobotou.

„Pre mnoho členov celého klubu to bola premiéra na druholigovej úrovni. Bolo vidieť, že sme postupne zbierali skúsenosti, a že nám každým zápasom rástlo sebavedomie,“ povedal po osemnástich odohraných kolách tréner Branislav Ondáš.

„Bodov mohlo byť určite viac. No sme spokojní aj s tým, čo máme,“ skonštatoval kouč, ktorého potešila konkurencie schopnosť jeho zverencov. „Prehrali sme šesť zápasov o gól a v každom z nich sme mohli aspoň remizovať. Len v dvoch dueloch sme prepadli herne,“ vyhlásil kormidelník. Tím tvoria len odchovanci klubu, za čo patrí Spišiakom úplná poklona. Bojovať často proti náročnejším súperom si vyžaduje mnoho síl a aj skúseností.

„Som tréner, ktorý nevyzdvihuje jednotlivcov. Jeseň bola o kolektíve. Počas nej hráči striedali formu, raz niekto zahral lepšie a v ďalšom stretnutí sa ukázal zas niekto iný. Globálne som však spokojný so všetkými,“ vravel Ondáš.

No jeseň nebola iba o pozitívach. „Bol som sklamaný po zápase v Bardejove, kde sme prehrali pomerne vysoko. Už skôr som sa k tomu vyjadril, že to nebolo len zásluhou slabého výkonu nášho mužstva. Myslím si, že niečo podobné by sa už v druhej najvyššej súťaži nemalo stávať,“ načrtol kormidelník. V spomínanom súboji Spišská prehrala 1:5.

Nechcú sa strachovať do posledného kola

Cieľ klubu je udržanie sa v druholigovej spoločnosti. No na jar budú záchrane predchádzať náročné zápasy. „Cieľ sa pre nás nemení a pevne verím, že na to máme. Budeme sa snažiť zimnú prestávku využiť tak, aby sme potom na jar získali dostatok bodov,“ uviedol.

Pripomíname, že Spišiakom sa v ostatných dvoch sezónach na jar darilo omnoho viac, počas nej si stále vybojovali postup. Preto všetci v klube veria, že aj budúcoročná jar bude úspešná, síce nie postupová, ale záchranná.

„Koľko bodov potrebujeme k záchrane, to si nedokážem tipnúť. Bol by som rád, kebyže sa nemusíme strachovať do posledného kola,“ vyhlásil Ondáš. Nad posilami do tímu kouč ešte neuvažoval. „Skôr sa budeme snažiť, aby sme mužstvo, ktoré momentálne máme, udržali pokope. Budeme sa snažiť aj celkovo stabilizovať situáciu v klube,“ povedal Ondáš.

Branislav Sarňák, foto: archív klubu