Láska k umeniu vyústila do spoločnej výstavy

n 29.11.2015 8:18 - Žiar nad Hronom

Čo dokážu šikovné ruky vyrobiť zo starých látok, kúsku cesta a polevy alebo klbka nití? Tí, ktorí si radi pozrú techniky ručných prác starých mám alebo hľadajú inšpiráciu si môžu prísť pozrieť výstavu pod názom My štyri. Spojeným úsilím štyroch Žiarčaniek vznikla unikátna výstava plná dekorácií, hračiek a doplnkov.

Štyri umelkyne, ktoré spojil Žiar nad Hronom, si spolu pripravili jedinečnú výstavu, prezentáciu svojej umeleckej tvorby s nádychom prichádzajúcich sviatkov. Ich diela obdivujú obyvatelia Žiaru nad Hronom a blízkeho okolia vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho centra.

Naučte sa niečo nové

„Keďže deti už ma nepotrebujú, nastal čas na zmeny – a to je voľný čas. Čo s ním? Od detstva som mala vzťah k ručným prácam. Začala som háčkovať pre bábiky. Potom som sa naučila pliesť, čo som využila pri vyrábaní oblečenia ako pulóvre, svetre, čiapky... tak pre mňa neskôr aj pre moje malé deti,“ porozprávala o tom, ako sa rozhodla využiť svoj voľný čas, Iveta Drugdová, ktorá na výstavu priniesla svoje hačkované a šité hračky a tašky.

Medovníčky na výstave

„V pečení medovníčkov som samouk. Začala som sa pohrávať s touto myšlienkou asi tak pred piatimi rokmi. Keď sa teraz spätne pozerám na fotky, sú také neohrabané, ale aj tak som sa nevzdala. Teraz máte možnosť vidieť, či som v tomto umení pokročila,“ informuje o svojich začiatkoch v tvorbe Zuzana Beňová.

Jej domčeky z perníka a pečené dekorácie s množstvom detailov dodávajú výstave vianočnú atmosféru.

Textilná tvorba

„Keď sa mi narodila druhá dcéra Stanislava, začala som sa venovať patchworku. Najprv som skúšala šiť zo starých košieľ a šiat vankúšiky. Keď som ušila cvičných 100, skúsila som aj prvú detskú deku, ktorá má dnes 18 rokov a stále je pekná,“ zdôverila sa so svojimi začiatkami Jana Kapustová, ktorá na výstave predstavila najmä patchworkové gobelíny, deky a obrusy.

Od žiačky k lektorke

„Pociťujem potrebu kreatívnej činnosti ako protipól k účtovníctvu, ktoré robím ako svoju prácu 20 rokov,“ približuje Gabriela Kaštierová, ktorá sa v Pohronskom osvetovom stredisku v Žiari nad Hronom najskôr učila ako paličkovať, maľovať na hodváb a šiť technikou trapunta a dnes je s nej lektorka a sama vyučuje záujemcov ako šiť tašky.

Dekoratívne predmety, módne doplnky, hračky a vianočné ozdoby si môžu návštevníci vychutnať vo Výstavnej sieni Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom až do 24. januára 2016. 

Text a foto: (ab)