Viac foto v galérii

Výskum a odborná obhliadka "zázračnej" múmie po 40 rokoch

n 1.12.2015 8:00 - Rožňava

Krásna Hôrka je jednoznačne jedným z najkrajších slovenských hradov, a tak ako každý jeden z nich aj ona ukrýva množstvo záhad a tajomstiev. Jedným z nich je aj múmia ženy, ktorá po stáročia stráži kultúrnu pamiatku a je zaviata aj rúškom tajomstva.

Verejnosť si myslí, že ide o pozostatky Žófie Šerédyovej, manželky Štefana Andrássyho a jednu z hlavných postáv slávneho romantického románu Levočská biela pani. Práve Žofia je označovaná za „zázračne mŕtvu“ keďže jej pozostatky sú záhadne v dobrom stave aj napriek zubu času, keďže žena je mŕtva už viac ako 300 rokov. Aj preto budí táto múmia neustále pozornosť verejnosti.

Údajne ochránila hrad

Záhadou však nie sú len jej zachovalé pozostatky. Medzi ľuďmi sa šíri aj príbeh o tom, ako Žófia po svojej smrti zabránila otcovražde. Zdvihnutím svojej ruky mala mŕtva žena zastaviť synov, aby svojho otca zastrelili. Zdvihnutá ruka mala odvtedy múmii ostať. To však nie je všetko. Mŕtva Žófia údajne ochránila hrad, a to tým, že keď ku nej pristúpil ruský vojak, ktorý mal v pláne hrad vyplieniť, zľakol sa jej tváre natoľko, že z Krásnej Hôrky utiekol.

Odborná obhliadka po 40 rokoch

Aj tieto príbehy sú súčasťou záhad zázračnej mŕtvej. Tá je však momentálne v rukách vedcov a je možné, že telesné pozostatky Žófii Šerédyovej vôbec nepatria. Odborníci z oblasti mikrobiológie a antropológie otvorili sarkofág múmie po štyridsiatich rokoch a kompletne ju obhliadli. V kaplnke hradu v ochranných oblekoch odobrali vzorky, ktoré mali určiť aj to, či je múmia schopná prevozu do Bratislavy, kde prebehnú ďalšie výskumy.

Záhada zachovania pozostatkov

V Bratislave sa telesné pozostatky podrobia CT a RTG, následne vedci vytvoria aj rekonštrukciu tváre mŕtvej ženy, ktorú budú môcť porovnať s portrétmi. Tak dokážu zistiť nielen to, komu telesné pozostatky patria, ale aj DNA múmie, príčinu smrti ženy ako aj vek v ktorom zomrela. Zaoberať sa tiež budú mumifikáciou a teda tým, ako je možné že sa pozostatky po stáročia zachovali v „zázračne“ dobrom stave.

Text foto: (rp)